Filipin Sıradağlarındaki Pirinç Terasları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Filipin Sıradağlarındaki Pirinç Terasları*
UNESCO Dünya Mirası
Banaue Philippines Batad-Rice-Terraces-01.jpg
Batad Pirinç Taraçaları, Ifugao İli, Filipinler.
Resmî adı Filipin Sıradağlarındaki Pirinç Terasları
Ülke  Filipinler
Tür Kültürel
Kriter iii, iv, v
Referans 722
Bölge** Asya-Pasifik
Tescil bilgisi
Tescil 1995 (19. Oturum)
Tehlike 2001 — 2012

Filipin Sıradağlarındaki Pirinç Terasları (Filipince: Mga Hagdan-Hagdang Palayan ng Kordilyera ng Pilipinas), UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki kültürel peyzaj kategorisine dahil edilen ilk alandır.[1] Ifugao ilindeki tüm Batad Pirinç Terasları, Bangaan Pirinç Terasları (Banaue'dekiler de), Mayoyao Pirinç Terasları (Mayoyao'da), Hungduan Pirinç Terasları (Hungduan'da) ve Nagacadan Pirinç Terasları (Kiangan'da) olmak üzere beş bölgeye sahiptir. Ifugao Pirinç Terasları daha yüksek bir irtifaya ulaşır ve diğer teraslardan daha dik eğimlerde inşa edilmiştir.

Ifugao Pirinç Terasları insan kültürünün yeni sosyal ve iklim baskılarına adapte olmasının yanı sıra yeni fikir ve teknolojiler uygulamak ve geliştirmek için gösterdiği olağanüstü kabiliyeti göstermektedir. UNESCO tarafından 2.000 yıldan eski olduğu düşünülen bir Dünya Mirası alanı olarak listelense de, bölgenin tarihinin 1.000 yıl kadar geriye gittiğine dair çelişkili açıklamalar da mevcuttur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Malig, Jojo (26 Haziran 2012). "Philippine rice terraces no longer in danger". ABS-CBN News. 26 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]