Feyzabad, Badahşan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Feyzabad
فيض آباد
ÜlkeAfganistan Afganistan
VilayetBadahşan Vilayeti
Rakım1200 m
Nüfus
2006 yılı
 • Toplam44,421
Zaman dilimiUTC+04.30

Feyzabad (Farsça: فيض آباد, Fayzābad), Afganistan'ın kuzeyinde, Badahşan Vilayeti'nin merkezi olan şehir.

Pamir bölgesi'nin en önemli kenti olan Feyzabad, Kokcha Nehri'nin sağ kıyısında kurulmuştur. Kentin yerleşim alanı dar bir geçitle ulaşılan geniş bir ovadadır. Kent camileri ve türbeleriyle tarihi öneme sahiptir. Kent eskiden beri ülkenin diğer bölgeleriyle ulaşımının olmamasından dolayı izole bir şehirdi. Şehir daha iki yıl öncesinde ülkenin diğer bölgelerine asfalt yolla bağlanabilmiştir. Talekan-Feyzabad arasında inşa edilen bu asfalt yolun maliyeti 20 milyon USD tutmuş, inşasını ise ABD işgal kuvvetleri üstlenmiştir.

Kentin geçimi eskiden beri ticaret ve tarıma dayanmaktadır. Eskiden kentte iki hareketli çarşı vardı. Bu çarşılarda pamuk ve pamuklu giysiler, tuz, baharat ve pirinç gibi gıda maddeleri halkın ihtiyaçlarını karşılamaktaydı. Günümüzde ise kent çevresinde arpa, buğday ve pirinç ekimi yapılmaktadır ki kentte pirinç ve un üretimi yapılan fabrikalar çalışmaktadır. Ayrıca kent yakınlarında altın ve tuz yatakları bulunmuştur. Yünden yapılan el işi ürünler de kent halkının geçimini sağladığı başka bir iş koludur. Kentte bir enerji santrali faaliyettedir ayrıca bir hidroelektirik santrali yapımına uğraşılmaktadır.

Şehir halkının öneemli bir bölümünü Tacikler oluşturur. Diğer halklar; Peştunlar, Özbekler ve Türkmenler'dir. Kentte 7 ayrı lehçe konuşulmaktadır ki en önemlisi Daricedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dupree, Nancy Hatch (1977): An Historical Guide to Afghanistan, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 2.baskı, Afghan Tourist Organization (Bölüm 28)