Fertin Pharma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fertin Pharma
Tip Halka açık
Kuruluş 1915
Ülke Danimarka, Vejle
Ürün sakız, ilaç

Fertin Pharma ilaçlı sakız geliştirilmesi ve üretiminde uzmanlaşmış bir firmadır. Şirket, Vejle, Danimarka'da faaliyet göstermektedir ve şu anda yaklaşık 600 kişiyi istihdam etmektedir.[1] Fertin Pharma, eskiden Dandy olarak bilinen bağlı şirket Gumlink'in de sahibi olan Bagger-Sorensen Grubu'na aittir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fertin Pharma'nın tarihi, Gumlink'in tarihi ile başlar. 1915'te Holger Sorensen Vejle Caramelog Tablet Tabletrik'ı kurdu ve şirketin ilk sakızı 1927'de pazara sunuldu. 1939'da Dandy markası ilk kez ortaya çıktı.

1978'de Bagger-Sorensen Group, İsviçre ve İsveç'te satılan V6 sakızlarıyla tanınan İsveçli Fertin şirketini satın aldı. Fertin, Dandy'nin mevcut uzmanlığına dayanarak, bir ilaç dağıtım sistemi olarak çikletin araştırılması ve geliştirilmesi için bir Dandy Grubu iştiraki olarak kuruldu.

Doksanlı yılların başında Fertin, hızla şirketin en önemli ürünü olan nikotin sakızı üretmeye başladı. 2001 yılında Fertin, Fertin Pharma bağımsız bir şirket haline geldiğinden Gumlink'ten tamamen ayrıldı.[2]

2011 yılında Fertin Pharma, yeni sakız teknolojilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Hindistan'ın Mumbai kentinde bir Araştırma ve Geliştirme merkezi açtı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]