Fernand de Brinon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fernand de Brinon Katyn'de, 1943

Fernand de Brinon (26 Ağustos 1885 – 15 Nisan 1947), İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle Fransız işbirliğinin mimarlarından biri olan Fransız avukat ve gazeteciydi. 1933 ile 1937 arasında Adolf Hitler ile beş özel görüşme yaptığını iddia etmiştir.

Ferdinand de Brinon, Libourne kentinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Üniversitede siyaset bilimi ve hukuk eğitimi aldı ama Paris'te bir gazeteci olarak çalışmayı tercih etti. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya ile yakınlaşmayı savundu. Joachim von Ribbentrop ile arkadaş oldu.

Brinons, 1930'larda Paris'te önde gelen sosyetesi ve siyasi sağcı elitler ile yakın arkadaş oldu. I. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından Fransa'nın yenilgisinin ardından, Temmuz 1940 yılında, işbirliği için önde gelen savunucusundan Pierre Laval, Yeni Vichy rejiminin, işgal altındaki Paris'te Alman Yüksek Komutanlığı'na kendisinin temsilcisi olarak Başbakan Yardımcısı olması için davet etti. 1942'de Philippe Petain, Vichy rejiminin devlet başkanı olunca kendisini Dışişleri Bakanı yaptı.

1944 yılında Paris'e doğru Müttefik Kuvvetlerinin hızlı ilerlemesi ile, Brinon ve eşi Almanya'ya kaçtı. Orada, 1944'ün Eylül ayında, sürgündeki Vichy hükümetinin Fransız Devlet Komisyonu başkanı oldu. Sonunda ilerleyen Müttefik askerleri tarafından tutuklandı. O ve eşi Fresnes cezaevinde tutuldu ama sonunda serbest bırakıldılar.

Fernand de Brinon, savaş suçları işlediği gerekçesiyle Fransa Adalet Mahkemesi tarafından yargılanarak suçlu bulundu ve 6 Mart 1947'de ölüm cezasına çarptırıldı. 15 Nisan'da, Paris banliyösünde askeri manga tarafından idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fernand de Brinon İngilizce Wikipedia maddesi