Felemenk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bölgenin uydu görüntüsü.
Burgundiya yönetimi altında Felemenk toprakları.

Felemenk (Osmanlıca فلمنك Orta Felemenkçe ve Yüksek Almanca: Vlaming Fransızca: Pays Bas), Kuzeybatı Avrupa'da Ren Irmağı deltası çevresindeki "Çukur Ülkeler" (Alçak Ülkeler, Aşağı Ülkeler) de yer alan şimdiki Hollanda ile Belçika'nın kurulmasına kadar varlığını sürdüren çeşitli kontluk ve dukalıklar ve sonra doğan devlete 1830 yıllarına kadar verilmiş olan addır.

Gerek Avrupa, gerek Osmanlı tarihinde Felemenk terimi, 16. yüzyıl'ın ortasından beri Burgonya Dukalığı çevresini meydana getiren 17 eyaleti içeren geniş bir bölgeyi tanımlar.

Günümüzde Benelüks adıyla da bilinen söz konusu topraklar başta Hollanda olmak üzere Belçika, Lüksemburg, Fransa ve Almanya'nın bir bölümünü[1] kapsar. O zamanki Birleşmiş Hollanda Krallığı'nın yerini de, sonradan daha dar sınırlar içinde bugünkü Hollanda Krallığı almıştır.

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Felemenkçe'de Nederlanden olarak adlandırılmaktadır. Neder, 'aşağıda, altta," anlamına gelmektedir. Landen ise land (ülke, yer, toprak) kelimesinin çoğuludur.

Aynı mantıkla bölgeye İngilizce'de Low Lands (Alçak Ülkeler), Fransızca'da Pays Bas (Alttaki Topraklar), Almanca'da Holland (Alçak Ülke) denmektedir.

Zamanla tüm bu terimler bugünkü Hollanda krallığını tarif etmek için kullanılmakla birlikte tarihsel olarak bugünkü kabaca Benelüks bölgesini tarif etmekte kullanılmıştır. Ülkenin bölünmesi ise Napolyon işgali'ne dayanmaktadır.

Türkçeye Vlaming kelimesinin Fransızca söylenişinin derivasyonuyla geçmiştir. Vlaming kelimesi Vlaam kelimesinin sıfat halidir (İngilizce'deki -ish, Türkçedeki -ce/çe/ca/ça eki gibi).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Low Countries". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, Inc. Retrieved 26 January 2014.