Fatma el-Fihri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fatma Muhammed el-Fihri el-Kureyş (Arapça: فاطمة بنت محمد الفهرية القرشية), günümüzde Tunus sınırlarındaki Kayravan'da doğan ve 859 yılında Fas'ın Fes şehrinde inşa edilmiş Karaviyyin Camii ve medresesinin kurucusudur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaviyin Camii ve Üniversitesi
Karaviyin Camii

El-Fihri zengin ve eğitimli bir tüccarın kızıydı. Aile, Kayravan şehrinden Fes'e göç eden büyük bir topluluğun parçasıydı ve bu yüzden göç ettikleri şehrin ismini yaptıkları yapıya vermişlerdir.

Karaviyin Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaviyyin Camii ve medresesi günümüzde Karaviyyin Üniversitesi olarak hizmet vermektedir ve bu medrese dünyanın en eski üniversitesidir.[1] Kütüphanesi son dönemde restore edilmiştir ve Mayıs 2016 da tekrar açılmıştır. Kütüphanenin koleksiyonunda 4000'in üzerinde el yazması bulunmaktadır. Bunların içinde 9. yüzyıldan kalma Kuran ve daha öncesi yıllarda yazılmış hadisler koleksiyonunu da bulunmaktadır. Cami de faal haldedir Kuzey Afrika'nın en büyük camilerinden birisidir.

Fatma'nın kız kardeşi Meryem de Fes'in içindeki El-Endülüs Camii'nin mali destekçilerindendi.[kaynak belirtilmeli] Bu iki cami de kadınların kurduğu geleneksel camilerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]