Fâtıma el-Fihrî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fâtıma el-Fihrî
Fatima Fihria.jpg
Doğum 800
Kayrevan, İdrîsîler
Ölüm M.S. 880
Fes, Abbasiler

Fâtıma el-Fihrî (Arapça: فاطمة بنت محمد الفهرية القرشية), günümüzde Tunus sınırlarındaki Kayravan'da doğan ve 859 yılında Fas'ın Fes şehrinde inşa edilmiş Karaviyyîn Camii ve medresesinin kurucusudur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaviyin Camii ve Üniversitesi
Karaviyin Camii

El-Fihri zengin ve eğitimli bir tüccarın kızıydı. Aile, Kayravan şehrinden Fes'e göç eden büyük bir topluluğun parçasıydı ve bu yüzden göç ettikleri şehrin ismini yaptıkları yapıya vermişlerdir.

Karaviyyîn Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaviyyîn Camii ve medresesi günümüzde Karaviyyîn Üniversitesi olarak hizmet vermektedir ve bu medrese dünyanın en eski üniversitesidir.[1] Kütüphanesi son dönemde restore edilmiştir ve Mayıs 2016 da tekrar açılmıştır. Kütüphanenin koleksiyonunda 4000'in üzerinde el yazması bulunmaktadır. Bunların içinde 9. yüzyıldan kalma Kuran ve daha öncesi yıllarda yazılmış hadisler koleksiyonunu da bulunmaktadır. Cami de faal haldedir Kuzey Afrika'nın en büyük camilerinden birisidir.

Fatma'nın kız kardeşi Meryem de Fes'in içindeki El-Endülüs Camii'nin mali destekçilerindendi.[kaynak belirtilmeli] Bu iki cami de kadınların kurduğu geleneksel camilerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dünyanın en eski üniversitesi restore ediliyor". 1 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2016.