Farsak, Düziçi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Osmaniye, Düziçi
Osmaniye in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Osmaniye
İlçe Düziçi
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
Resmî site
Yerelnet

Farsak Köyü, Osmaniye ili'nin Düziçi ilçesinde bir köydür.

İlk yerleşik hayata yaklaşık 60 yıl önce şimdi bulundukları yerde geçmeye başlayan Farsaklılar, Oğuzların Varsak (Tarsus Türkmenleri) soyundandırlar. Köyün isminin de kaynağı aynıdır. 1950'li yıllara kadar şu an köyün kuzeyinde bulunan Kışla denen yerde yaşayan Farsaklar ilk olarak 1952 yılında köyün şu an bulunduğu yere yerleşmişler ve zamanla Kışlayı terketmişlerdir. O zamanlara kadar etkin olan Konar-Göçerlik (Yörüklük) kademeli olarak terkedilmiş ve yerleşik hayata geçilmiştir. Ayrıca 17. yüzyılda (1606-1679) yaşamış olan ünlü Halk Ozanı Karacaoğlan da bu köylüdür.

İlçeye 10 km uzaklıkta ve ilçenin kuzeybatısında yer alır. Yolu asfalttır. Elektriği ve suyu olan köyde sulama suyu yetersizdir. Köyün güneyinden itibaren batı ve kuzeybatısından Düziçi'nin en büyük akarsuyu olan Sabun Çayı akmaktadır. Leziz balıkları bulunan Sabun Çayı, yazları piknik mekanı olarak çok fazla rağbet görmekte olan bir yer iken Düziçi Belediyesi tarafından çaya dökülen atık su ekosisteme zarar vermektedir.

Buğday, arpa, yer fıstığı, pamuk, mısır gibi ürünlerin yetiştiği Akdere'de 15'den fazla traktör bulunmaktadır. Hala yaylaya çıkan ailelerin bulunduğu köyde hayvancılık etkin bir ekonomik faaliyet olmaya devam etmektedir. Köyün nüfusu 400 kadardır. Son yıllarda kente göç görülmektedir. Yoğun göç sebebi ile köy nüfusu giderek azalmaktadır. Okuma-Yazma oranı %100 civarındadır. Daha çok betonarme evlere rastlanılan köyde zaman zaman eski eserler bulunmaktadır. Köyün adı Akdere Farsak olarak anılır. Köye bağlı mahalle bulunmamaktadır.