Atalan, Düziçi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Atalan, Düziçi
—  Köy  —
Osmaniye
Osmaniye
Ülke Türkiye Türkiye
İl Osmaniye
İlçe Düziçi
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 300 m (984 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 2,089
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [2]

Atalan, Osmaniye ili'nin Düziçi ilçesinde bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi açıdan Fenike, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyet uygarlıkları yaşam alanı içerisinde bulunan şu anki belde yerleşim alanında birçok yerde fenike alfabesi izleriyle Roma kalıtları izleri bulunmaktadır. Daha önce Böcekli olan köyün adı 1981 yılında Atalan ismini almıştır. Atalan köyü köyün ilk sakinlerinden olan Böcük Goca lakaplı aşiret lideri Osmanlı İmparatorluğu zamanında Karşıt kafkas aşireti olan Hözire (Husire) aşiretiyle olan Kan Davasından dolayı; osmanlı tehcir yasası gereğince Azerbaycan ile Osmanlı sınırı civarından sürgün edilmiştir.Şu an yaşam alanları Türkiye sınırları içerisinde olmayan Kafkas kökenli Kasar Türklerinden (Arda ya da Hazar türkü de denmektedir) olduğu rivayet edilip aşiretinin ismine "tecir" aşireti denirdi. Köy içinde ilk yerleşimin 1800'li yıllarda başladığı ve bu bölgeye de şu an Osmaniye'ye bağlı tehçi yerleşim biriminden geldiği bilinmektedir. 1890-1928 yılları arasında mevcut yerleşim biriminin genel orman özelliği gösterdiği ve daha sonra yerleşimin gerçeklemesi nedeniyle mevcut ormanların kısım kısım yakılarak ticari hafif kömür halinde satıldığı ve tarla olarak kullanılmaya başlandığı bunun da kalkınmada önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. 1943 yılında kurulan yarbaşı istasyonu aracılığıyla hafif ticari kömür sevkiyatı yakın bölge pazarlarına ulaştırılarak yöredeki orman tamamen tarla haline getirilmiştir. Yörenin toprak yapısı daha önce genel orman özelliği göstermesi nedeniyle akdeniz terra rosa tipi toprak ve kahverengi toprak yapısı karışımı verimli yapı arzetmesi yerleşimin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. 1998 yılında Atalan Köyü'nde belediye kurulmuş ve belde olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezinin 10 km batısında bulunan belde, Aslantaş baraj yolu üzerinde bulunur. Deniz seviyesinden 300 metre yüksekte bulunan beldenin arazisi genelde düzlüklerden oluşur.

Mahalleleri Merkez Mahallesi, Çukuroba ve Şehit Hüseyin Sarı Mahallesidir. Belde'de "Atalan İlköğretim Okulu" adıyla bir okul bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 1995
2007 2.089
2000 3.354

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Futbol ve voleybola ilgi büyüktür. Asayişin bozuk olmadığı Atalan'da sosyal dayanışma yaygındır. Bu dayanışma sayesinde köyün sınırları içinde yer alan fundalık ve çalılıklar 1988 yılında tamamen temizlenerek yerine çam fidanları dikimi yapılmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin ekonomisine mısır, buğday, Pamuk ve yer fıstığı önemli bir yer tutar. Tarım hem sulu hem de susuz yapılmaktadır. Süt inekçiliği de gelişmiştir. Ekonomik açıdan gelişmiş olan beldede, kente göç fazla değildir. Evler genelde betonarme olarak yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]