Faik Bey Konitza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Faik Konitza
Faik Konica.jpg
Doğum 15 Mart 1875
Konitsa, Yanya Vilayeti, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 15 Aralık 1942
Washington
Takma ad Dominic
Meslek Yazar, devlet adamı
Milliyet Arnavut

Faik Bey Konitza (Faik Konica olarak da bilinir) (d. 15 Mart 1875 - ö. 15 Aralık 1942), Arnavut yazar, devlet adamı. 20. yüzyıl başında Arnavutluk kültür hayatının önemli figürlerindendir. Arnavutluk'un ilk ABD büyükelçisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1875’te Osmanlı İmparatorluğu’nun Yanya Vilayeti’in Koniçe kazasında dünyaya geldi. İlköğrenimini bir Türk okulunda tamamladıktan sonra İşkodra Cizvit Okulu’nda Avrupa kültürü ile tanıştı. Eğitimine İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’nde devam etti.

1890’da on beş yaşında iken Fransa’ya giderek yedi yıl öğrenim gördü. 1895’te Dijon’da Romen dilleri ve filolojisi eğitimini tamamladı. Mezuniyetten sonra Paris’e giderek Collège de France adlı yükseköğrenim kurumunda iki yıl Ortaçağ Fransız Edebiyatı, Latince ve Yunanca çalıştı. Ardından ABD’ye giderek Harvard Üniversitesi’nde eğitime devam etmiştir ancak hayatını bu dönemi hakkında fazla bilgi yoktur.[1] Bu eğitim hayatının bir sonucu olarak Arnavutça, Türkçe, Rumca , İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Almanca’yı çok iyi konuşurdu. 1895’te Katolikliği benimsedi ve Faik olan adını “Dominic” olarak değiştirdi.

Fransa'da bulunduğu yıllarda kendi ülkesinin edebiyat ve tarihine merak sardı; bir Fransız gazetesinde Arnavutluk hakkında yazılar yayımladı. 1897'de Belçika'ya yerleşti ve "Arnavutluk" adında bir dergi çıkardı. Bu, o dönemde Arnavutluk basınının en önemli yayın organı kabul edilir.[1] 1902'de Londra'ya taşındı ve 1909'a kadar dergiyi orada yayımlamayı sürdürdü. Londra'da iken Fransız şair Guillaume Apollinaire ile tanıştı. Şair, 1903-1904'te Faik Bey'in Lonra'daki evinde konuk oldu.

Faik Konitza 1909'da ABD'ye göç etti. Boston'da çıkan Arnavutça "Dielli" (Güneş) gazetesinin editörlüğünü yaptı. Dielli, Boston'daki Pan-Arnavut "Vatra (Yürek) Federasyonu" nun yayın organıydı. Konitza, 1912'de bu federasyonun genel sekreteri oldu. 28 Kasım 1912’de Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığın ilan eden Arnavutluk’un tanınması meselesinin görüşüldüğü Londra Konferansı'na federasyon adına katılmak için Londra'ya gitti.[1]

27 Şubat – 6 Mart 1913'te Trieste'de gerçekleşen ve ülkenin geleceğinin tartışıldığı Arnavutluk Kongresi'nin Sotir Kolea ile birlikte düzenledi. I. Dünya Savaşı patlak vermeden önce Avusturya'da bulunan Faik Bey, savaş başladığında İtalyan casusu olduğu söylentilerinin çıkması üzerine tarafsız İsviçre'ye gitmek zorunda kaldı. Lozan'da Mehdi Frashëri ve Midhat Frashëri ile tanıştı. 1915'te "Almanya ve Arnavutluk" başlıklı bir inceleme kaleme alarak Arnavutluk’un Rum ve Slavlar arasında bölünmesini destekleyen Alman politikasını eleştirdi.

1921'de ABD'ye geri dönen Faik Bey, Vatra Federasyonu'nun başkanı oldu, yeniden Dielli'yi çıkarmaya başladı ve köşe yazıları yazdı. 1926'da diktatör Ahmet Zogoğlu tarafından ABD büyükelçisi olarak atandı ve bu görevi ülkenin İtalya tarafından işgaline kadar sürdürdü.

15 Aralık 1942'de Washington'da hayatını kaybetti. Boston'daki Forest Hills Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]