Alin Taşçıyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alin Taşçıyan (d. 7 Ağustos 1969) Gazeteci, sinema yazarı, sinema eleştirmeni, TV programı yapımcısı ve sunucusu.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1969 yılında İstanbul’da doğan Alin Taşçıyan İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda eğitimini tamamladı. Ardından 16 yıl boyunca Milliyet gazetesinde sinema yazarlığı, film eleştirmenliği ve muhabirlik pozisyonlarında çalıştı. 1994 - 2006 arasında dönem dönem TRT’de Bir Zamanlar Genç Sinemacılar, Genç Sinemacılar, Sinema Büyüsü ve Beyazperde adlı programları hazırladı.

İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali gibi ülkemizin pek çok köşe başı festivalinde başkanlık, jüri ve danışmanlık görevlerini üstlenen Taşçıyan, ayrıca yurt dışında Drama, Köln, Linz, Roma, Nünberg, Erivan, Pecs gibi festivallerde ana jüri üyeliği, Torino, Venedik, Rotterdam, Kiev, Cannes, Karlovy Vary ve Selanik film festivallerinde de FIPRESCI jürilerinde yer almıştı.

Sinema yazıları da Milliyet Sanat Eki'nin yanı sıra farklı pek çok dergide yayınlanan Taşçıyan, ülkemizde SİYAD başkanlığının yanı sıra, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI’nin de başkanlık görevini yürütmektedir.[1][2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alin Taşçıyan". Siyad. 20 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Alin Taşçıyan". Beyazperde. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.