Fındıklı, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fındıklı köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 371
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81900
Resmî site
YerelNet -

Fındıklı, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1905 yılında Saz köyüne bağlı olarak abhazların kurduğu bir mahalle olup 1986 yılında köy olmuştur. Yaklaşık 100 hane olan köy karadenizlilerden oluşan doğal harikasıyla ünlü bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köydeki yaklaşık 10 hane abhazlar kendi kültürlerini korumakla birlikte 90 hane karadeniz kültürünü korumaktadır. Köyün karadeniz halk oyunları ekibi özellikle 1980'li yıllarda popülerdi. Aynı yıllarda oynadığı tiyatro oyunları ile çok beğeni kazanmıştır.Yine Futbol takımı bu yıllarda Düzce ilçesinde popüler olmuştu. Yemekler: Kara lahana çorbası, kara lahana yığması, yağlı aş(yağlaş), mamursa, agut, kara lahana sarması Düğünler: Ağırlıkla bahçe düğünleri yapılır. Son yıllarda bozulmaya başlayıp salon düğünleri çoğalmaya başlamıştır. Eğitim Durumu: Kaynaşlı ilçesinin eğitim seviyesi en yüksek köylerinin başında gelir. Bilinen üniversite mezunları(2000 öncesi mezunlar) ise; İnşaat Müh. Kayhan ÖZDEMİR, Orman Teknikeri-Ekonomist Ahmet ARSLAN, Motor Teknikeri Bilal AYDEMİR, Avukat Sinan TAHAN, Mali Müşavir Sedat ARSLAN, Mali Müşavir Aydın ARSLAN, Öğr.Gör. Dr.Yusuf ARSLAN, Doktor Hasan ARSLAN, Almanca Öğretmeni Hüseyin ARSLAN, İlahiyatçı Nevzat KABA...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 13, Kaynaşlı ilçesine 7 km uzaklıktadır. TEM Otoyoluna 1 km mesafede olup doğusunda Şimşir Mah.,Kuzeyinde Üçköprü köyü(Süleymanbey), Batısında Darıyeri Mengencik Köyü, Güneyi Ormanlıktır. Köy adı gibi Fındık bahçelerinden oluşmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 371
1997 363

2010 760

Hayvancılık bitme noktasına gelmiştir.

Köy halkı çoğunlukla Fabrikalarda işçi olarak çalışmaktadırlar.

Köyden, BOTAŞ tarafından yapılmış, DÜZCE-BOLU-GEREDE Doğalgaz hattı geçmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]