Yeşiltepe, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşiltepe
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 829
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yeşiltepe, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür. Yeşiltepe Köyü, büyük bir kısmı Ordu'nun Ulubey ilçesinden XX. yüzyılın başlarından 1970'lere kadar göçmüş insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır.Köy genişlemesinde Deliosmanoğulları sülalesinin büyük payı vardır. Daha önce köy ormanlık bir alan iken, sonraları aile aile göçler nedeniyle köy genişlemiş ve Karadeniz mesken yerleşmeleri özelliğinde yapılanmıştır. Hatta eskiden ormanlık alanın kesilerek yerleşime açılmasından dolayı köye açma köy de denilmektedir.

Köyün ekonomik geliri %80 oranında E-5 karayolunda faaliyet gösteren lokanta ve tesislerden geçimini sağlamaktadır. İstanbul'u Ankara'ya bağlayan otoyol güzergahında bulunan Bolu Tünelinin açılmasıyla köyde işsizlik sorunları başgöstermeye başlamıştır. Eğitim durumu ise son zamanlarda gelişmiş, gençlerin çoğu lise mezunu olma isteğindedir. Doğal güzellikleri,temiz havasıyla yaz aylarında dinlenilebilecek çok güzel bir köydür. Topukyayla Göleti, Samandere Şelalesi gibi tabii güzellikleri ile bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, etrafının yeşillik hatta ormanlık bir alanda kurulu olmasından dolayı almıştır. Eskiden Dipsizgöl´ne bağlı olan Yeşiltepe Köyü daha sonra köy statüsünü almıştır. XX. yüzyıl başlarından itibaren Ordu ilinin Ulubey ilçesinden göç eden aileler bu köyü oluşturmuştur.Ulubey topraklarındaki yerleşmeyi geliştirenler Danişmendliler ol­muştur. Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu'da kurulan ilk Türk Dev­letleri Saltuk'lar, Mengüç'ler ve Danişmend'lerdir.

Anadolu'nun fethinden sonra da önemli rol oynayan Da­nişmendliler, 1071-1178 tarihleri arasında Sivas, Tokat, Amasya, Er­zincan, Kayseri, Malatya çevrelerinde yerleşerek Danişmendli Bey-liği'ni kuran bir Türkmen hanedanıdır. Niksar, bu beyliğin ilk yerleşme yeri ve merkeziydi. Beyliğin kurucusu Emîr Gazi Danişmend Taylı Bey'di.Ulubey bölgesi, XIV. yüzyılın ortalarından itibaren Hacı Emir Oğulları Beyliği'nin idaresine geçmiştir. Hacı Emir Oğulları, XIV. yüzyılın ilk yarısında, Mesudiye civarında, Bayram oğlu Hacı Emir adında bir Bey tarafından kurulan yerli bir Beyliktir. Bayram Bey, bu yöreye yerleşen Oğuz Türklerinin Çepni Boyundandı.Osmanlı zamanında ilçenin en kalabalık köyü Kızılin köyüdür. Tamamı müslüman Türklerdir. Ulubeyin ve ordunun tamamı Türkdür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedir. Genellikle Karadeniz kültürü hakimdir. Genel Türk gelenek ve göreneklerinin birçoğu bu köy halkında hala yaşatılmaktadır. Yemek kültürü olarak da Karadeniz ağırlıklı bir çeşit vardır. en başta kara lahana yani karapancar ,lahana turşusu dur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde iki tane ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu iki ilköğretim Okulun da 1.2.ve 3.sınıflar bulunmaktadır.Her okulun tek öğretmeni mevcuttur. Özellikle Çaykara Mahallesi'nde bulunan Yeşiltepe 2 İlköğretim Okulu efsane Öğretmenleri Muzaffer Erdoğan zamanında köyün gelişimine çok katkıda bulunmuştur. Okul haricinde müştemilatı bulunmayan okula yeni ekler yapılmıştır. Bu eklerde biçki, dikiş,nakış kursları halen düzenlenmektedir.Muzaffer Erdoğan'ın öğretmenliği zamanında üniversiteyi okuyan öğrenciler çıkmış ve köye kültürel katkılar yapmışlardır.Muzaffer Erdoğan daha sonra Bolu'ya tayin olmuştur. Öğretmen Muzaffer Erdoğan 2009 yılında Bolu 100.Yıl ilköğretim Okulu'ndan 32 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olmuştur.Emekli olmadan önce 5 yıl boyunca okuttuğu sınıf Bolu'nun en iyi sınıfı olarak kabul edilmişti.Adı ise EFSANE SINIF 5/A olarak geçer... Yıl 2014 yukarıdaki bilgilerdeki karışıklığı düzeltelim.merkezde bir ilkokul(YEŞİLTEPE İLKOKULU),Çaykara mah.bir ilkokul(YEŞİLTEPE-2 İLKOKULU)şeklindedir.Her iki okulda 1.sınıftan 4.sınıfa kadar tek öğretmenli olarak eğitim yapılmaktadır.Şu anda değerli hocamızdan sonra bu yıl bir efsane öğretmen daha gelmiştir.Atalay İNAN.Efsane-1 hocamızın gitmesiyle gerileyen,pasif duruma düşen okul ve çevresi Efsane-2 hocanın 2013-kasım ayında gelmesiyle tekrar eski dönemine hatta dahada ileriye ulaşacaktır.Mahallenin eğitime katkısı oldukça fazladır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 27 km, Kaynaşlı ilçesine 9 km uzaklıktadır. Bolu Dağı geçişinde bulunmaktadır. Azda olsa hayvancılık yapılmaktadır. Fındık yetiştiriciliği yaygındır. Köyün bazı kesimleri heyelan tehlikesi altındadır. Engebeli bir arazi yapısı vardır. Yerlesim düzeni karadeniz,deki gibi dağınık tipte bir yerleşim vardır. köy yaklaşık üç- dört kilometrekarelik bir alana kuruludur. evler fazla yakın değildir.

Dağınık yerleşme: Su kaynaklarının bol olduğu, engebeli bir araziye sahip olan karadeniz bölgesinde yaygın olan ve evler arasında mesafeler olabilen, bu aralarda ağloo denilen ev arkasında ekilip dikilen tarlaların olduğu yerleşim tipine denir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. yılın büyük bölümünde yağışlı ve sisli hava görülür. Kış mevsimi sert geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 829
1997 801

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ayrıca Yunus İplik Fabrikası´da mevcuttur. Köydeki bu fabrikada genc kizlarimiz cehizlerini tamamlamak Ve ailelerine azda olsa yardim etmek icin calismaktadirlar son dönemlerde tavuk sektörünün gelişmesiyle canlı tavuk yüklemeciliği yapılmaktadır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]