Füsun Akatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Füsun Akatlı
Doğum 1944
İstanbul
Ölüm 4 Temmuz 2010
İstanbul
Meslek Yazar, öğretim üyesi, eleştirmen
Vatandaşlık Türkiye
Eğitim Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Evlilikler Metin Altıok
Çocuklar Zeynep Altıok

Füsun Akatlı (d. 1944, İstanbul - ö. 4 Temmuz 2010, İstanbul) eleştirmen, yazar, öğretim üyesi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olan Akatlı, bu bölümde asistan olarak göreve başladı. Öğretmen olma ve sanat tutkusuyla Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü'ne geçerek burada Felsefe Tarihi, Sanat Felsefesi, Bilgi Teorisi ve Dil Felsefesi üzerine dersler vermeye başladı.

Füsun Akatlı Şair Metin Altıok'un ilk eşidir. Metin Altıok'tan kızı Zeynep Altıok dünyaya gelmiştir.[1]

1974 yılında doktorasını tamamlayan Füsun Akatlı, 1983 yılında görevinden ayrılarak reklamcılık alanında metin yazarı olarak çalıştı. 1991 yılında Şehir Tiyatroları kadrosuna giren Akatlı, kurumun baş dramaturgluğu ve kültür etkinlikleri sorumluluğunu üstlendi. Kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi, Tiyatro Bölümü'nde de dersler veren sanatçı, kendisine uygulanan baskılar sonucunda görevinden istifa etti.[2]

Akatlı, 1968 yılından bu yana tiyatro eleştirileri ve köşe yazıları yazmakta, yazıları; Dost, Soyut, Varlık, Milliyet Sanat Dergisi gibi dergilerde; Politika, Söz, Cumhuriyet Gazetesi gibi yayın organlarında yayımlanmaktaydı. Prof.Dr.Füsun Akatlı, vefatına kadar Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri bölüm başkanlığı görevini yürütmekteydi.

Sait Faik Hikâye Armağanı, Simavi Edebiyat Ödülleri, Behçet Necatigil Şiir Ödülü, Cevdet Kudret Ödülleri, İnkılap Yayınevi Edebiyat Ödülleri, seçici kurulları (jüri) üyesi olan Akatlı'nın yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.

Akatlı 4 Temmuz 2010'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Mezarı Çengelköy Mezarlığı'ndadır.[3]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ http://www.hurriyet.com.tr/iki-onurlu-hayat-fusun-akatli-metin-altiok-15283024
  2. ^ "Yeditepe Üniversitesi, Eski Tiyatro Bölümü Başkanı Füsun Akatlı'ya tazminat ödeyecek". Tiyatro Dünyası. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2010. 
  3. ^ "Prof. Dr. Füsun Akatlı son yolculuğuna uğurlandı". Milliyet. 21 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2010. 
Genel
  • Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi. 1 (3. bas.). İstanbul: YKY. Mart 2010. s. 50. ISBN 9789750805684.