Eynelli, Akdağmadeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eynelli
Eynelli konumu
Eynelli'nın Türkiye'da bulunduğu yer
Eynelli
Eynelli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Akdağmadeni
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.600 m (5.200 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 415
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66300

Eynelli, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bozok Sancağı mülkünde yaşayan, Tabanlı Türkmen aşiretinden olan İnallı topluluğuna bağlı mensup Halep Türkmenlerine iskana açıldığı ve oymak ismiyle de anıldığı sanılmaktadır. Ancak,- Osmanlıca yazılışından dolayı, İnallı adının zamanla Eynelli şekline dönüştüğü kuvvetli ihtimaldir. Daha sonra, Malatya'nın Hekimhan'dan Yozgat merkezine bağlı Büyüknefes Köyü ile Şefaatli ilçesinin Yassıağıl (Kızılkoca) köyünden gelen ailelerin yerleştiği de bilinmektedir. Halep Türkmenleri, köyün soyunu oluşturur.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 132, Akdağmadeni ilçesine 20 km uzaklıktadır.[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür Yöresel yemekleri başlıca şunlardır;Patates(Kardın)yemeği,Barbunya,Mantı,Boz Mantı,Madımak, Arap Aşı,sulu etli bulgur köftesi.Keşkek,bulamaç,kavurma,Mıhlama,Haşlama,Taza fasulye, Fasulye Kavurması yumurtalı, Cılbır,Biber kavurması, Menemen, Bulgur pilavı, Düğürcük çorbası,Erişteli Yeşil mercimek Çorbası,yarma aşı,Höşmerim, Kabak çiçeği yemeği, Omaç, çörek,yufka,gilik, patatesli-çökelekli pide,katmer,çoban çöreği,değirmen çöreği,TATLILAR:Sarı burma ağız,hasıda,sütlaç Düğünler;Genellikle üç gün üç gece olur.Eğlence davul zurna ile halay çekilir.Geçeleri Yüzük Oyunu gibi oyunlar oynanır.1980'den önce gelin At ile baba evinden Köyün ve cıvar köylerin genç kızlarının eşliğinde(Yenğe binmesi) alınarak oğlan evine getirilir.Gelin oğlan evine indikten sonra ata binen genç kızların( yengelerin) atlarınada köyün genç delikanlıları Genellikle Gönlünün olduğu genç kızın Atına binerek Köye 3 km uzakta bulunan kilisenin önünden köye kadar at yarışı yapılır.Birinciye düğün sahibi ödüllendirir.1980 sonra bu adetler unutulmaya başlanmıştır. Köyün işleri ve komşu işleri imece usulü ile yapılır. örnek bulgur çekme akşamları genç kızlar veya genç erkekler toplanarak bulgur çekme taşında şarkılar ve türküler eşliğinde yapılır. Kaynak:Öğretmen İskender BOYDAŞ

Coğrafya 
Akdağmadeni ilçe merkezinin güneydoğusunda bulunup merkeze 22 kilometre uzaklıktadır. Akdağların kuzey kenarında olup yüksekliği fazla olan bir köydür. Köyün önemli dağları Hüsnüalanı ve keyşinyüce dağları olup köyün başka yüksek dağlarıda vardır.köyün önemli su kaynağı halhacı köyünden doğan yoncalık deresidir.akçakışla barajı önceden bu köye ait olsa da daha sonra eynelli köyüne uzak olduğu için ve akçakışla köyünün sulama güzergahında olduğu için akçakışla barajı diye anılmıştır.eyneli köyünün önemli tarım alanları olmasa da köyün ihtiyacını karşılayacak kadar vardır.Tarım olarak Buğday,yulaf,Arpa,Fig yeişmektedir.Başlıca geçim kaynagı; Barbunya,Beyaz fasulye(Bakla),Patates(Kardın)Büyük baş ve küçük baş hayvandır. etiirig bu ürn ve hayvanlar Başta Akdağmadeni,Sarıkaya,Peyik pazarlarında satarak kışlık İhtiyaclarını karşılarlar.Meyva olarak; Elma,Armut,Erik,kaysı,vişne,ceviz,kısmende üzüm yetişmektedir.Sebze olarak Biber,Salatalık,domates,soğan,kabak yetişmektir. Ancak bunlar ticareti yapılmak için degil halkın kenisine yetecek kadardır.Çuval,Kendir çul yapmak için kendir diye bitki ekilirdi.Kendirin hem çedenesindende faydalanılırdı daha sonraları bu bitki devlet tarafından yasaklandı.1980 yılı öncesi cıvar köylerle mal değişimi yapılırdı.Örnek:Bir kalbur patates(kardın)karşılığıda bir kalbur yaş üzümle degişiklik yapılıdı.Eynelli köyü Türkiye'nin genelinde olduğu gibi batıdan doğuya doğru gidildikçe yükselir İlkbahar ayında daglarda yetşen Önemli bir gelir kaynağı Mantar.Göbelek,sagleptir. Eynlli köyüne yakın olan köyler;Hsarbey köyü 5Km,Akçakışla köü 5 km Topaktaş köyü 8 Km,Aşağıyahyasaray köyü 7 Km Halhacı köyü 4 Km'dir.
Degişiklik ÖĞRETMEN İskender BOYDAŞ

BİTKİ ÖRTÜSÜ:
Ormanlık(Sarı Çam.Ardıç,Kavak Ağacı,Meşe,Fındık,Gurmut Ağacı, Geyik Elması,Ahlat,Aluç,Kuşburnu,Sögüt Ağacı,Diken Çalğısı,Yaban Eriği Vb) Başta Çiçek Olarak;papatya,sarı çiçek.gelincik ,Sümbül ,Lale v.b 1001 çeşit bitki ve çiçek yetişmektedir.Nüfus [değiştir]Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık, ormancılık, yurtdışı ve yurtiçi işçiliği oluşturmaktadır. Yer altı zenginlikleri;maden ocağı(aleminyum,çinko) bulunmaktadır.Köyün birkısmı burada çalışmaktadır.Köy halkı eğitime büyük önem vermekdedir.Usta-çırak yöntemiyle SIHHI TESSAT Ustası yetişmektedir.yurtdışı ve yurtiçinde taşaron veya usta olarak çalışmaktadır Degişiklik ÖĞRETMEN İskender BOYDA  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri[1]
2012 415
2011 442
2000 421
1990 595
1985 632

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün altyapı bilgileri[1]
Sağlık Evi Sağlık Ocağı İlköğretim Okulu PTT Şubesi PTT Acentesi Su Şebekesi Kanalizasyon
Yok Yok Var Yok Var Var Yok

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "Eynelli Köyü". Yerelnet.org.tr. 20 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]