Evrim Solmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Evrim Solmaz
Doğum 27 Ağustos 1972 (1972-08-27) (49 yaşında)
Ankara, Türkiye
Milliyet  Türkiye
Meslek Aktris, Tiyatro Sanatçısı, Öğretim Görevlisi
Etkin yıllar 1994-günümüz
Evlilik Arda Şener (e. 2013)
Çocuk(lar) 1

Evrim Solmaz (d. 27 Ağustos 1972, Ankara) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Kariyerine 1990 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde başladı. Dört yıllık eğitiminin ardından 1994 yılında İstanbul’a yerleşen oyuncu, burada Beşiktaş Kültür Merkezi'nde Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı "Otogargara" adlı müzikli oyunla profesyonelliğe adım attı.

Ardından "Bir İstanbul Masalı" adlı oyunu ve "Gümüşsuyu Papatyalar" adlı tek kişilik oyunu oynadı. Son olarak 2009 yılında "Kumsal" adlı oyunda rol aldı. Kamera karşısına 1995 yılında ilk kez geçerek sinema ve dizi filmlerde oynayan Evrim Solmaz, ÇASOD üyesidir. Solmaz; Jazz Cafe gibi oluşumlarda oyunlar sergilemiş, caz şarkıcılığı yapmış, dans, folklör, mankenlik, binicilik, savaş sanatları ve oyunculuk gibi eğitimler edinmiştir. Devam eden yıllarda birçok tiyatro, sinema, TV dizisi ve TV filmlerinde rol aldı.

Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Oyunculuk odaklı yüksek lisans yapmış olan Solmaz, 2006 yılından itibaren Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümünde öğretim görevlisi olup Ankara, Bursa, İzmir, Marmaris ve İstanbul’daki okullarda "Sahne Tatbikatı" dersleri vermektedir.

Ayrıca 2000 yılından beri savaş sanatları ile ilgilenen sanatçı 4 yıl kick-boks yapmış, 2004'ten beri ise Ebmas da Wing Tzun Kung Fu ve Escrima dallarında "eğitmenlik eğitimi" almıştır.

Evrim Solmaz, 2013 yılında Arda Şener ile evlenmiştir. 2014 yılında da bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönettiği tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tv dizileri ve Tv filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]