Eurobond

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Eurobond ya da Avrovil, devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma aracıdır.

Bir ülkenin dış borçlanmasında kullandığı enstrümanlar olan Eurobondlar, genellikle Avro ve USD cinsinden ihrac edilen, uzun vadeli borçlanma senetleridir. Tanım olarak hazine bonosu ve devlet tahvilleri ile benzerdir, ancak iç borçlanmaya yönelik olan bu kâğıtlar Devlet iç borçlanma senedi olarak tanımlanmakta iken Eurobondlar dış borçlanma statüsündedir.

Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve ekonomik performanslarından, hem de uluslararası finansal piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Başta Amerikan Doları olmak üzere, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi döviz cinsleri üzerinden ihraç edilebilmektedirler.

Vade genelde 5-30 yıl arasındadır. Uzun vadeli tahvil olmalarından dolayı, kuponlu olarak satılır. Genellikle kuponlar sabit faizlidir. Kupon ödeme dönemlerinde kupon faizi elde edilir, dolayısıyla yatırımcıya düzenli bir nakit akımı sağlar. Anapara ve kupon ödemeleri ihraç edildiği döviz cinsi üzerinden yapılır.

USD tahviller 6 ayda bir, EUR tahviller yılda bir kupon ödemelidir. Kuponların faizleri yıllık basit faiz olarak ifade edilir. Vade sonu beklenmeden piyasa koşulları çerçevesinde nakde çevrilebilir. Satın alinan Eurobondlar genellikle Clearstream gibi saklama kurumu nezdinde saklanmaktadır.

Kimler için uygundur? Eurobond, birikimlerini yabancı para cinsinden yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih eden ve uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen kişi ve kuruluşlara yönelik yatırım aracıdır.

Neden?[değiştir | kaynağı değiştir]

  • T.C. Hazine Müsteşarlığı güvencesi
  • Yüksek getiri
  • Cazip kupon faizleriyle dönemsel nakit akımı
  • Alternatif vade seçenekleri
  • Yüksek likidite
  • Uluslararası piyasada alış/satış imkânı
  • Vergi avantajı

Fiyat ve getiri kavramları[değiştir | kaynağı değiştir]

Temiz Fiyat (Clean Price) Uluslararası piyasalarda Eurobondlar temiz fiyat ile işlem görmektedir.


Kirli Fiyat (Dirty Price): Gerçekleşen alım satımların takas işlemleri sırasında kıymet bedeli, birikmiş kupon faizi eklenerek hesaplanmakta ve birikmiş faizin de dahil olduğu fiyata "Kirli Fiyat" denilmektedir.


Birikmiş Faiz: Eurobond'un ihraç veya son kupon ödeme tarihinden alım - satımının yapıldığı tarihe kadar işleyen faizine birikmiş faiz denir.


Birikmiş Faiz: A / E * % CPN / M


A: Son kupon ödeme tarihinden valör gününe kadar geçen gün sayısı E: Kupon ödeme dönemi içindeki gün sayısı CPN: Kupon faiz oranı M: Bir yıl içindeki kupon ödeme sayısı


Bankamız işlemlerinde fiyatlama, birikmiş faiz eklenerek yapılmaktadır. Bankamız sisteminden ilan edilen alış/satış fiyatları "kirli fiyat" olup o güne kadar süregelen birikmiş faiz temiz fiyata eklenmektedir. Bu nedenle yatırımcı bu kıymetten satın aldığında o güne kadar biriken faizin de fiyatını ödemiş olmaktadır.


Kupon faiz oranı ve getiri birbirinden farklı mıdır? Evet farklıdır. Eurobondlar sabit kupon faizli olduğu için kupon faiz oranı vadesonuna kadar değişmemektedir. Ancak piyasada faiz oranı ve satış fiyatı değiştiğinde, kıymetin getirisi de satış fiyatına göre değişiklik gösterecektir. Kıymet vade sonuna kadar tutulduğu takdirde yatırımcının elde edeceği getiri, kıymetin satın alındığı tarihteki satış fiyatı üzerinden ve tüm kupon faiz tutarlarına karşılık gelen getiri olacaktır.


Gelir Vergisi Kanuna, 5281 sayılı Kanunun 30.maddesiyle eklenen Geçici 67.maddesinde,
07.07.2006 tarihli 26221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5527 sayılı Kanun ile, 23.07.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2006-10731 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile, menkul kıymetlerin vergilendirilmesinde yapılan değişikliklere ilişkin özet bilgilere aşağıda yer verilmiştir:

1- Dar mükellef (yurt dışında yerleşik) gerçek kişi ve kurumların, 07.07.2006 tarihinden itibaren a) 01.01.2006 tarihinden sonra ihraç edilen Devlet Tahvili, Hazine Bonosu ve Özel Sektör tahvili alım-satım kazançları ve faiz gelirleri, b) 01.01.2006 tarihinden sonra satın aldıkları hisse senedi alım satım kazançları, % 0 oranında vergiye tabi olacaktır.

2- Tam mükellef (yurt içinde yerleşik) gerçek kişi ve kurumların, 23.07.2006 tarihinden itibaren a) 01.01.2006 tarihinden sonra ihraç edilen Devlet Tahvili, Hazine Bonosu ve özel sektör tahvili alım-satım kazançları ve faiz gelirleri, b) 01.01.2006 tarihinden sonra satın aldıkları hisse senedi alım satım kazançları, c) Başka bir müşteri hesabına yapılan Virman işlemleri, % 10 oranında vergiye tabi olacaktır.

3- 01.10.2006 tarihinden itibaren

Yatırım Fonu Katılma Belgeleri alım satım kazançları, Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları Hisse Senedi alım satım kazançları

% 10 oranında vergiye tabi olacaktır.