Eudocimus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eudocimus
Kızıl aynak (E. ruber).
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Threskiornithidae
Alt familya: Threskiornithinae
Cins: Eudocimus
Wagler, 1832
Türler
Dağılımı

Eudocimus, Threskiornithidae familyasında yer alan bir kuş cinsidir. Üyeleri Yeni Dünya'da ABD'nin güneyinden Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'da sıcak bölgelerde yaşar.

Taksonomi ve evrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu cins içinde iki tür sınıflandırılmaktadır:

Kendi aralarında melezleşebilen bu türler bazen aynı tür olarak kabul edilir.

Eudocimus cinsi Plegadis cinsi ile yakından bağlantılı ama daha eskiye dayanmaktadır. Fosil buluntuları çok azdır ancak Miyosen'in başlarından kalma Plegadis paganus fosil türü bazı geçiş özelliklerini göstermektedir.[1]

2010 yılında kaşıkçıların mitokondriyal DNA incelemelerinde Chesser ve arkadaşları, çalışmaya dahil olan E. ruber, Nipponia nippon ve Threskiornis aethiopicus arasındaki ilişkileri de gözden geçirmiş ve E. ruber türünün daha erken zamanlarda ayrıldığını ve kaşıkçılar ile Eski Dünya aynakları ile yakın akraba olmadığını göstermiştir.[2]

E. albus türüne benzeyen Pliyosen'in ortalarından kalma fosil kalıntıları Florida'da ve Kuzey Carolina'da bulunmuştur. Peru'da yaşayan ve soyu tükenmiş iki türe ait fosiller bulunmuş ve bu kalıntılardan Eudocimus peruvianus türü tanımlanmıştır. E. albus günümüzde de Peru'da yaşamaktadır.[3]

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişkinlerin boyu 56 ila 61 cm. arasında, kanat uzunlukları da 85 ila 95 cm. arasındadır. Uzun ve aşağıya doğru kıvrık gagaları vardır. Bacakları pembe, yüzlerindeki tüysüz deri kırmızıdır. Uçarken kolayca görülen siyah kanat uçları dışında tüyleri ya tamamen beyaz (albus) ya da tamamen kızıl (ruber) renklidir. Genç kuşlar daha çok kahverengi, alt kısımları beyaz ve tüysüz kısımlar soluktur.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kuşlar genellikle kıyılarda bataklık su havzalarında yaşar. Su üzerindeki ağaç ya da çalılıklara çalı çırpıdan platform şeklinde yuvalar yaparlar. Dişiler iki ila beş sayıda yumurta yumurtlar. Eudocimus cinsi aynaklar tekeşlidir ve diğer su kuşlarıyla birlikte koloni hâlinde yuvalanırlar.

Eudocimus cinsi aynaklar uzun gagalarıyla yerde ya suda besin ararlar. Balıklar, kurbağalar, kabuklular ve böceklerle beslenirler. Boyunları ileriye, bacakları da geriye doğru uzanmış olarak uzun hat şeklinde sıra hâlinde uçarlar.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hancock, James; Kushlan, James A. (2010) [1992]. "American White Ibis". Storks, Ibises and Spoonbills of the World. Londra: A&C Black. ISBN 1-4081-3500-0. 
  2. ^ Chesser, R.Terry; Yeung, Carol K.L.; Yao, Cheng-Te; Tians, Xiu-Hua; Li Shou-Hsien (2010). "Molecular phylogeny of the spoonbills (Aves: Threskiornithidae) based on mitochondrial DNA". Zootaxa, 2603. ss. 53-60. ISSN 1175-5326. 
  3. ^ Campbell, Kenneth E. (1979). The non-passerine Pleistocene avifauna of the Talara Tar Seeps, northwestern Peru. Toronto, Ontario: Royal Ontario Museum. ss. 28-32, 154. ISBN 0-88854-230-5.