Esnek imalat sistemleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esnek imalat sistemleri

Esnek üretim sistemi, bir imalat mekanizmasıdır. Sistem temel olarak bilgisayar desteği ile çalışan robotlar ve iletim mekanizmaları sayesinde hızlı, güvenilir, kaliteli ve ekonomik bir üretim sağlar.

21. yüzyılın başından itibaren kullanılan sistem birçok büyük firma tarafından özellikle otomotiv sanayi ve mekanik/mekatronik ile ilgili sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Esnek İmalat Sistemlerinin Toplam Kalite İçindeki Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Esnek imalat sistemi, daha kaliteli ürünlerin daha düşük fiyatlarda üretilmesini sağlar.[1] Esnek üretim, değişen ürün tasarımna klasik sistemlere göre daha hızlı yanıt vermektedir.[2] Ayrıca kontrol mekanizması da otomatikleştiği için hatalı parçalar daha rahatlıkla ayrılır.[3] Toplam kalite yönetimi nin genel anlamda bütün çalışanların katılımı ile iç ve dış müşterilerin beklentilerini karşılamayı, değişkenliği azaltmayı ve sürekli geliştirmeyi hedefleyen yönetimsel bir yaklaşım olduğunun biliyoruz.[4] Demek ki esnek imalat sistemleri ile müşterilerin değişken ürün talebi hızlı ve kaliteli bir şekilde karşılabilir. Müşteri beklentilerinin karşılanması ve değişkenliğin azalması toplam kalite yönetimine katkıda bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chen F., Adam E., 1991. The Impact of Flexible Manufacturing Systems on Productivity and Quality, IEEE Transactions On Engineering Management, sf 1
  2. ^ Gunasekaran A., Goyal K., Martikainen T., Olli Y., 1998. Total quality management: a new perspective for improving quality and productivity, International Journal of Quality & Reliability Management, sf 12
  3. ^ Özçaklar N., 1997. Esnek imalat Sistemleri, İstanbul, sf 16, 17
  4. ^ Charantimath P. M., 2009. Total Quality Management, Delhi/ India, sf 6