Eskimo öpücüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nalukataq bayramında torununu öpen büyükanne (aana), Barrow, Alaska, 2007. İnyupiklerde öpüşme (puvipsuk) burun değdirme yöntemiyle yapılır.
Eskimo öpüşmesi

Eskimo öpüşmesi ya da kunik[1], Batı dünyasındaki dudaktan dudağa ya da dudaktan yanağa yapılan öpüşmeden farklı olarak, Eskimolarda burundan buruna uç değdirilerek yapılan öpüşme veya öpücüktür.

Eskimolarda takdir ya da tebrik etmenin cinsellik vurgulamadan yapılması burun öpüşmesi (kunik) yoluyla olur ve böylece Arktika ikliminde dondurucu olan dudaktan dudağa (ya da yanağa) ıslak öpüşmeden kaçınılır. Burun ile birlikte üst dudağın da öpüşmeye dahil edilmesi daha çok aile bireyleri ile birbirini sevenler arasında yapılır[2]

Arktik bölgeyi keşfeden ilk kâşifler Eskimolarda tanık oldukları bu öpüşme davranışına Eskimo öpüşmesi adını vermişlerdir. Eskimo öpücüğünün en erken kayıtları Robert Joseph Flaherty tarafından 1922 yılında çekilen Kuzeyli Nanook adlı belgesel filmde görülür.

Sinemada Eskimo öpücüğü görülen yapımlar arasında Simpsonlar, South Park ile Chappelle's Show sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Elder, Jeff (16 Şubat 2005). "An 'Eskimo kiss' is a kunik, and maybe not what you think". South Coast Today. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2008. 
  2. ^ "Eskimo Kisses, Arm Hair, Moon Flags & Spike Lee vs. Stan Lee vs. Bruce Lee". Esquire Magazine. 9 Mayıs 2007. 23 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2008.