Eskihisar, Gebze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eskihisar
—  Köy  —
Eskihisar Kalesi'nin görünümü
Eskihisar Kalesi'nin görünümü
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Gebze
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 325
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0262
İl plaka kodu
Posta kodu 41400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Eskihisar, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı mahalle.

Köy, Bizans ve Osmanlı mimarisini yansıtan eserlerle bezelidir. İlçeye hakim bir tepede kurulu Eskihisar Kalesi, Bizanslılardan kalmadır. Kaleyi Osmanlılar da kullanmıştır. Köy içinde görülmeye değer bir diğer yer, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey'in müze evidir. Burada yan yana iki ev vardır. Beyaz olanı Osman Hamdi Bey'in evi, diğeri ise, atölyesidir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'dan 50 km., İzmit'ten 45 km uzaklıktaki Eskihisar'a TEM otoyolu ile yarım saatlik bir yolculuktan sonra ulaşılınabilinmektedir. Çamlıca'dan, Bayramoğlu-Darıca Sapağına kadar 24 kilometrelik bir yol katedip, Bayramoğlu turnikesinden otoyoldan ayrılarak Eskihisar-Feribot levhaları istikametinde iskeleye gelirken, 50 metre kala sola ayrılan yolun sonrasındaki asfalt toprak giriş Eskihisar'a çıkmaktadır. Ya da eski D-100 karayolunda Gebze-Eskihisar Sapağı’ndan güneye dönülerek, yolun güney tarafında yer alan ilk trafik ışıklarına ulaştıktan sonra güneye doğru düz devam edilince demiryolu üzerinde yer alan köprü civarına gelinilmektedir. Köprüden hemen sonra sola dönülüp yol tabelalarına dikkat edilirse, Eskihisar'a giden yol rahatlıkla izlenebilmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir rivayete göre; Fatih zamanında, İstanbul'u kuşatan askerler arasında üstün başarı gösteren bazılarına, kuşatma sonrası terhis ikramiyesi olarak tımarlı arazi verilmiş, Eskihisar köyü kurulmuştur.

1873 yılında Berlin-Bağdat demiryolunun inşaası ile; köyün birkaç kilometre kuzeyinden demiryolu geçmesi ve Gebze tren istasyonuna 4 kilometre uzaklıkta olması, 19. yy sonu ve 20. yy başlarında, köy ve çevresine ulaşımı kolaylaştırmış, yazlık ikametgah olarak bilinir olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskihisar'da gün doğumu

Eskihisar'da gezip görülecek yerler arasında ilk sırada Türk ressam Osman Hamdi Bey'in şu an müze olan evi bulunmaktadır. Türk müzeciliğinin de öncülerinden olan Osman Hamdi, birçok ünlü eserini (örn. Kaplumbağa Terbiyecisi'ni) bu evde yapmıştır.

Mahallede bulunan ve Bizans döneminden kalma Eskihisar Kalesi'nde, birçok etkinliğe ev sahipliği yapan bir amfitiyatro mevcuttur. Yazları Gebze Belediyesi'nin organize ettiği programlarda sinema şöleni, şiir geceleri, aşıklar şöleni gibi birçok aktivite gerçekleşmektedir.

Eskihisar'da sahil boyunca irili ufaklı birçok balık restoranı, çay bahçesi ve kafeterya bulunmaktadır.

Köyde, 40 sene öncesine kadar balıkçılık ve zeytin tarımı yapılırken, sanayileşme ve Gebze'nin değişen nüfus yapısına bağlı olarak, günümüzde zeytincilik kalmamıştır. Bugün, tek tük zeytin ağaçları görülmektedir. Balıkçılık ise, sadece hobi olarak olta balıkçılığı seviyesindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli iline 45 km, Gebze ilçesine 6 km uzaklıktadır. İstanbul'a ise D-100 karayolundan 46 km uzaklıktadır. Haydarpaşa-Ankara demiryolunun 45-46. kilometreleri mevkiinde olup, demiryolu köyün yaklaşık 3 kilometre kuzeyinden geçer.

1873 yılında yapılan demiryolunun, Eskihisar'dan geçirilmesi esnasında, yüksekliği yaklaşık 30 metre olan, 5 adet taş ayaklı bir demiryolu viyadüğü inşa edilmiş, 1950-60 yıllarda demiryolunun çift hat olarak düzenlenmesi esnasında; viyadük devre dışı kalmış ve tabliyesi ile üzerindeki raylar sökülmüştür. Günümüzde; viyadüğün 5 adet kesme taştan yapılı, konik şekilli ayakları, mevcut demiryolu paralelinde görülmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Doğu Marmara-İstanbul iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 325
1997 480

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi, 1960-70'li yıllara kadar zeytincilik, balıkçılık ,mandıracılık ve sebze ekimine dayanırken, Gebze'nin sanayileşmesi ile, tarımda çalışan nüfusun, sanayi alanında işçi olarak istihdamı sonucu önemli değişime uğramıştır. Eskihisar'ın, 1990-2000 'li yıllarda, köy ve çevresindeki yapılaşmanın artmasına bağlı olarak nüfusu ve sosyal yapısı da değişmiştir. Günümüzde "köy" huviyetinden ziyade Gebze'nin bir mahallesi olarak varlığını devam ettirmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, özel bir ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]