Ovacık, Gebze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ovacık
—  Mahalle  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Gebze
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Karadeniz iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 416
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41400
İnternet sitesi:

Ovacık, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir mahalledir. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 416'dır. İle uzaklığı 72 km, ilçeye uzaklığı ise 27 km'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski yerleşim alanı küçük bir ovadır. Yağma yüzünden 1500 m kuzeyinde bulunan iki sıralı tepelerin arasına yerleşmiş ve mahallesi bu alana taşımışlardır. Üç ayrı yerde mezarlığı bulunmaktadır. Birçok mezar taşında isim yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovacık mahallesi kuzeyde Mudarlı, batıda Pendik'in Göçbeyli, güneyde Kadıllı ve kuzeybatıda Şile'nin Bıçkıdere köylerine komşudur. Kocaeli il merkezine 72 km, Gebze ilçesine 27 km uzaklıktadır. İstanbul park 15 dakikadır. Her ne kadar Kocaeli'nin mahallesi olsa da İstanbul'a çok yakındır. Yaz aylarında gündüzleri sıcak geceleri serin, kışın ise yağış ve don olayları olmaktadır. Çevresi meşe ormanlarıyla kaplı bir mahalledir. Ekilecek ve dikilecek alan çok kısıtlıdır. Buna rağmen halk sebze ve sera işleriyle uğraşmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç nüfus çoğunluktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 416
1997 455

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [ Sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]