Ovacık, Gebze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ovacık
—  Köy  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Gebze
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 416
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0262
İl plaka kodu
Posta kodu 41400
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Ovacık, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 416'dır. İle uzaklığı 72 km, ilçeye uzaklığı ise 27 km'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski yerleşim alanı küçük bir ovadır. Yağma yüzünden 1500 m kuzeyinde bulunan iki sıralı tepelerin arasına yerleşmiş ve köyü bu alana taşımışlardır. Üç ayrı yerde mezarlığı bulunmaktadır. Birçok mezar taşında isim yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Manavlar meydana gelmektedir. Bölgedeki sanayileşmeyle beraber köy hayati şehirleşmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovacık köyü kuzeyde Mudarlı, batıda Pendik'in Göçbeyli, güneyde Kadıllı ve kuzeybatıda Şile'nin Bıçkıdere köylerine komşudur. Kocaeli iline 72 km, Gebze ilçesine 27 km uzaklıktadır. İstanbul park 15 dakikadır. Her ne kadar Kocaeli'nin köyü olsa da İstanbul'a çok yakındır. Yaz aylarında gündüzleri sıcak geceleri serin, kışın ise yağış ve don olayları olmaktadır. Çevresi meşe ormanlarıyla kaplı bir köydür. Ekilecek ve dikilecek alan çok kısıtlıdır. Buna rağmen halk sebze ve sera işleriyle uğraşmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç nüfus çoğunluktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 416
1997 455

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Halk, tarım ve hayvancılıkla geçinmekte olup, içme suyu da önemli bir gelir kaynağıdır. Ovacık İçme Suyu adıyla dolum tesisleri kurulmuş olup, suyun dağıtımı kurulan bir şirket tarafından yapılmaktadır. Orman köyüdür fakat yeni AB yasalarına göre orman kesmek yasaklanmıştır. Köy halkı sera ve sebzecilik yapmaktadır. Genç nüfus ise çevrede bulunan sanayi kuruluşlarında işçi olarak çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [ Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]