Eski Şuamta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski Şuamta Manastırını oluşturan 2 kilise ve 1 bazilika

Eski Şuamta (Gürcüce: ძველი შუამთა) Gürcistan'ın Kaheti bölgesindeki bir Gürcü Ortodoks manastırıdır. Manastır, deniz seviyesinden yaklaşık 1015 metre yükseklikte yer almaktadır. Ormanlık bir dağda konumlanmış olan manastır, Telavi kasabasının beş kilometre batısında inşa edilmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şuamta kelimesi, Gürcücede "dağların arasında" anlamına gelmektedir. Bu ad, Eski Şuamta Manastırı'ndaki üç binanın Gombori'nin yaprak döken ormanları arasındaki izole ve resmedilmeye değer konumuna atıfta bulunmaktadır.[1]

Manastır kompleksi, 5. yüzyıldan kalma bir bazilika ve her ikisi de 7. yüzyıldan kalma iki kubbeli kiliseden oluşmaktadır. Manastırdaki bazilika, Gürcistan'daki kubbe şekilli kiliseler içerisinde en büyüğü olan Cvari Manastırına mimari olarak benzemektedir. Manastırdaki tüm kiliseler yontulmuş taştan inşa edilmiştir. Manastır, 16. yüzyılda terk edilmiştir. Bagrationi hanedanından Kral II. Lewan'ın karısı, "Yeni Şuamta" adıyla yeni bir manastır kurmuştur. Yeni manastırın ana kilisesi tuğladan yapılmıştır. Yeni manastırın duvarları fresklerle dekore edilmiştir. Manastır binaları Kral II. Erekle tarafından onarılmıştır. 2008 yılında, Eski Şuamta manastırı restore edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hofmann, Tessa (1990). Armenien und Georgien. In: Express Reisehandbuch. Mundo-Verlag. s. 293. ISBN 3-87322-001-6. 

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]