Eski İnananlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski İnanan kilisesi örneği
Patrik Nikon haçı

Eski İnananlar, Rus Ortodoks Kilisesi tarihinin Eski İnananları ya da Eski Ritüelcileri (Rusça: староверы veya старообрядцы, starovyery veya staroobryadtsy), 1652 ve 1666 arasında Moskova Patriği Nikon tarafından yapılan kilise reformlarına karşı protesto olarak resmi Rus Ortodoks Kilisesi'nden 1666 sonrasında ayrılan topluluk. Eski İnananlar Rus Ortodoks Kilisesi'nin bu reformlarından önceki dini uygulamalarını devam ettirmektedir.

Woodburn, Oregon'da Eski İnananlar.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

1652 yılında, Patrik Nikon (1652-1658 arası Rus Ortodoks Kilisesi Patriği) Rus ve Rum Ortodoks Kiliseleri uygulamaları arasında uyum sağlanması amacıyla ritüelsel ve metinsel bir dizi revizyonlar tanıttı. Nikon, Rusça ve Rumca ayinler ve metinler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmak için zamanında Rumlara ait olan ayinlerin Ruslara uygulanmasını emretti. Bunu yaparken, Nikon din adamlarıyla bir konsey toplamadan hareket etti. Bu revizyonların uygulanmasına karşı çıkanlar aforoz edildi. Mevcut ayinleri devam ettirmek isteyenler 17. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın başlarına kadar "Schismatics" (Rusça: раскольники raskol'niki) (Türkçe: bölünmüşler, hizip) olarak bilindi. Bu isim II. Katerina döneminde ortaya atıldı. Yeni ayin uygulamalarını benimseyenler kendilerine Pravoslavnye (Rusça: Православные - Türkçe: doğruya inananlar) demeye başladılar.

Patrik Nikon'un Reformları[değiştir | kaynağı değiştir]

17. yüzyılın ortalarında Moskova Patriği Nikon`da dahil olmak üzere Rus Kilisesi yetkilileri, çağdaş Rus ve Rum kullanımları arasındaki ayrımları fark etmişti. Rus Ortodoks Kilisesinin beceriksiz basmakalıp hatalarının bir sonucu olarak, ayinlerini ve önemli ölçüde Rum orijinallerinden saparak kendi dini kitaplarını geliştirdikleri sonucuna varmışlardı. Böylece, Rus Ortodoks Kilisesi diğer Ortodoks kiliseleriyle uyumsuz hale gelmişti. Nikon, Rus Çarlığı, Lehistan-Litvanya ve diğer Slav milletlerinde aynı ayin tipinin kullanılmasını istiyordu.