Esentepe, Sultangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esentepe Mahallesi
Ülke  Türkiye
İl İstanbul
İlçe Sultangazi
Coğrafi bölge Marmara
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 61,607
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0212
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34265

İstanbul'un Sultangazi ilçesine bağlı Sultançiftliği semtindeki bir mahalledir.Cebeci İstanbul Halk Ekmek fabrikası bu mahallededir.Kuzeyinde Cebeci Mahallesi, güneydoğusunda Gazi ve Yunus Emre mahalleleri, güneybatısında Cumhuriyet mahallesi, batısında ise 50. Yıl ve Uğur Mumcu mahalleleri bulunmaktadır.

Mahalle İstanbul'un merkezine biraz uzak, ve iç kısımda kaldığı için 2005 yılına kadar yeteri kadar gelişmemiştir. Fakat 2000'de üretime başlayan, ve 2006'da kendini yenileyen İstanbul Halk Ekmek Fabrikası'nın bulunduğu bölge mahalleyi daha işlek hale getirmiştir. Ayrıca bu mahalle sınırında bulunan "Sanko" (G.O.Paşa Oto Sanayi Sitesi), "Gamas" (G.O.Paşa Mobilyacılar Sitesi), ve "G.O.Paşa Avizeciler ve Küçük Sanayi Sitesi" burada sanayinin geliştiğini göstermiştir. Bu yüzden son yıllarda mahalle nüfusu 10 yıl öncesine nazaran 7-8 kat artmıştır...

Ayrıca yeni başlayan otobüs seferleriyle, Taksim (36T), Beyazıt-Topkapı (36ES) ,Eminönü'nden (36CE ve 399C) ve Beyazıt-Edirnekapı (36E) mahalleye tek taşıt ile ulaşmak mümkün.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Esentepe Mahalle Muhtarligi Web Sitesi


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultangazi mahalle nüfusları

Sultangazi muhtarlıkları