Erol Erdoğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erol Erdoğan
Erol Erdoğan 2.jpeg
Doğum 1969
Sinop, Türkiye
Meslek Siyasetçi, Yazar
Resmî site http://www.erolerdogan.com.tr

Erol Erdoğan (d. 1969, Boyabat), Türk siyasetçi, ilahiyatçı, sosyolog, yazar, yorumcu.

İlkokulu, doğduğu köy olan Boyabat'ın Cuma Kayalı (Gürlen) köyünde okuyan Erdoğan, sonra İstanbul'a giderek, Erenköy Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimi aldı. 1982’de girdiği İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden 1989′da mezun oldu.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlayan Erdoğan, daha sonra, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans yaptı.

Eğitim, reklam ve yayıncılık sektörlerinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptıktan sonra, Nida – İlahiyat, Mavikuş Çocuk, Şehrengiz Edebiyat, Yeni Dünya, SPD (Sosyal Politikalar) dergilerinin yazı işleri ve yönetmenlik görevlerini yürüttü. Ardından Çanakkale Savaşları yayıncılığı yapan Yarımada Yayınları'nı kurdu.

Bir dönem Millî Gazete’de yazılar kaleme alan Erdoğan'ın, Nida, Şehrengiz, Ay Vakti, Bengisu, Mavikuş Çocuk, Yeni Dünya, Tohum, Millî Şuur, Tütün’de yayınlanmış çok sayıda yazı ve şiiri bulunuyor. Türkiye'deki eğitim sistemi üzerine araştırmalar yapan Erdoğan, bu alanda makaleler yayımlamaktadır. Erdoğan, televizyon ve radyo programlarında güncel siyasi ve toplumsal konuları yorumlamakta, söyleşilerde bulunmaktadır.[1]

Erdoğan'ın anılarından esinlenerek kaleme aldığı ilk kitabı İnsan Mevsimi, 2013'te İz Yayıncılık'ın sanat-edebiyat dizisinden çıkmıştı.[2][3][4][5][6] Bu kez Anadolu sosyolojisindeki 'oruç' algısının zamana göre evrelerini ele aldığı Oruç Mevsimi, serinin devamı şeklinde 2016'da yayınlandı.[7][8]1997’den beri derlediği çocuk oyunlarının bir kısmının yer aldığı kitap seti ise, İBB Kültür A. Ş. tarafından 2014'te yayınladı.[9] Sette bulunan 5 kitabın isimleri: Taş Oyunları, Kelime Oyunları, İp-Mendil Oyunları, Kumsal Oyunları, Top Oyunları.[10][11]

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erol Erdoğan, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve Numan Kurtulmuş ile birlikte.

Fazilet Partisi'yle siyasete başlayan Erdoğan, Küçükçekmece İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Daha sonra, aynı partide İstanbul İl yönetim kurulu üyeliği ve il sekreterliği görevlerinde bulundu. Fazilet Partisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından, Saadet Partisi’nin İstanbul İl Kurucu Üyesi oldu. Numan Kurtulmuş, Musa Akbal ve bir süre de Osman Yumakoğulları’nın il başkanlığı döneminde il başkan yardımcılığı yaptı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul’dan Saadet Partisi'nin milletvekili adayı olan Erdoğan, daha sonra partinin genel idare kurulu üyeliğine getirildi. 29 Mart 2009 seçimlerinde Saadet Partisi'nin seçim kampanyasında yöneticilik yaptı. 2009 yılından 2012 yılında kadar Saadet Partisi'nin İstanbul il başkanlığı vazifesini üstlenen Erdoğan, Numan Kurtulmuş'un Saadet Partisi'nden ayrılmasıyla görevinden istifa ederek Halkın Sesi Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Erdoğan, HAS Parti'nin AK Parti ile bütünleşmesinin ardından AK Parti'ye katılmıştır.

Erdoğan, Millî Gençlik Vakfı İstanbul il yönetim kurulu üyeliği ile ÖNDER İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]