Ernesto Nathan Rogers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ernesto Nathan Rogers (16 Mart 1909 - 7 Kasım 1969), İtalyan mimar, yazar ve eğitmen.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya'nın Trieste şehrinde doğdu, 1932 yılında İtalya'da Milano Politeknik Üniversitesi'nden mezun oldu. Ünlü İngiliz-İtalyan mimar Richard Rogers ile kuzendir.

BBPR Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Rogers 1932 yılında Milano'da Gian Luigi Banfi, Ludovico Belgiojoso ve Enrico Peressutti ile birlikte BBPR (mimarların soyisimlerinin baş harfleri) isminde mimari firma kurdu. BBPR'nin bir ortağı olarak Rogers birçok proje gerçekleştirdi. Belki de en bilindik çalışması Torre Velasca (Velasca Kulesi), tarihi şehir Milano'nun merkezinde bulunmaktadır.

Editörlüğü ve gazeteciliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş sonrası dönemde gazetecilik, eleştirmenlik ve mimamari gazetecilik işleriyle diğer ortaklarından sivrildi. Öğrencilik günlerinden sanat ve mimarlık dergileri ile ilişkiliydi, hatta 1933-1936 yılları arasında "Quadrante"de editörlük yaptı. Üretken bir yazar ve aynı zamanda bir mimar olarak, İtalyan rasyonalizminin (it: razionalismo) kurulmasında önemli rol oynadı.

1653'ten 1965'e kadar Casabella dergisini idare etti.

Torre Velasca

Savaş yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre'de hapiste bulunduğu zaman (1943-45) sırasında, gazeteciliğe olan ilgisini ve anti-faşist parti Partito d’Azione'daki etkinliğini sürdürdü.

Üniversite kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rogers, 1962'den itibaren Politecnico di Milano'da öğretmen olarak dersler verdi. 1964'te profesör oldu.