Erin Gruwell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erin Gruwell
ErinGruwellByPhilKonstantin.jpg
Erin Gruwell - 2006
Doğum 15 Ağustos 1969 (51 yaşında)
Kaliforniya
Eğitim BA (University of California, Irvine) MA (California State University, Long Beach)
Meslek Öğretmen, Motivasyonel konuşmacı

Erin Gruwell, 15 Ağustos 1969'da doğdu. Diğer öğretmenlerin aksine, Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlatmıştır. The Freedom Writers Diary: How a Teacher and 150 Teens Used Writing to Change Themselves and the World Around Them (1999) yayınlandı. 2007 yapımı Özgürlük Yazarları filmiyse, onun ilham verici öğretim tekniğini konu almaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruwell, La Verne, California'dan, Laurels Seçkin Mezun Ödülü alarak mezun olmuştur. Ayrıca, Bonita Lisesi mezunudur. California State University, onu seçkin mezunlarından ilan etmiştir.

Öğretim hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruwell, Kaliforniya, ABD’de de doğdu. 1994 yılında, Long Beach Woodrow Lisesi’nde ders vermeye başladı. Okulun, en düşük performans gösteren öğrencilerinden oluşan sınıfa öğretmen olarak atandı. Ders sırasında, “Sharaud” isimli bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür buldu ve onlara, ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başladı, savaşların nasıl başladığını, soykırımları. Gruwell, böylece müfredat temasını değiştirdi, öğrencilerine üç farklı ek işi daha yaparak, kendi parasıyla kitaplar aldı, konuk konuşmacılar getirtti; bunun nedeniyse, okul müdürlüğünün gerekli kaynağı sağlamak istememesidir.

İkinci öğretim yılından sonra, Gruwell artık öğrencileri için tam anlamıyla bir öğretmen olmuştu. Gençler, artık farklı ırklardan, kocaman bir aile olmuşlardı.

1995 sonbaharında, Gruwell, öğrencilerine, okumaları için yepyeni kitaplarla dolu birer çanta verdi; değişimleri şerefine bir kutlama yaptı. Bunda sonra, öğrencileri tamamen değiştiler, 150 öğrenci, ailelerinde liseden mezun olan ilk bireyler oldular; pek çoğu da üniversitede eğitim görme şansı olan ilk kişilerdi.

1994 ve 1998 yılları arasında, Özgürlük Yazarları, PrimeTime Live, The View ve Good Morning America.[ programlarıyla, medyada büyük ilgi kazandılar.[1]

Öğretmenlik dışında[değiştir | kaynağı değiştir]

1998'de, öğrencilerinin mezun olması üzerine, Wilson Lisesi'nden ayrıldı ve Long Beach'de California State University'e öğretmen olarak geçti. Gruwell, bir süre sonra Freedom Writers Foundation'ı kurdu ve, sıra dışı eğitim metodunu çevredeki okullara yaymak üzere çalışmalara başladı.[2]

Erin Gruwell ve öğrencilerinin yazdığı The Freedom Writers Diary, 1999'da yayınlandı. Kitap, 2007 yapımı Özgürlük Yazarları filmine uyarlandı, filmin başrolü Hilary Swank'in canlandırdığı, Gruwell'dır.

O, otobiyografik eserler yazmaya devam etti, bir diğer kitabı Teach with Your Heart: Lessons I Learned from the Freedom Writers filmin gösterime girmesinin ardından yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2011. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]