Ergun Caner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ergun Caner

Ergun Michael Caner (d. 1965) Türk kökenli Amerikalı Protestan bir din adamı ve vaizdir. Amerikalı Baptist Evangelist Jerry Falwell'in kurucusu olduğu Virginia'daki dinsel ağırlıklı Liberty Üniversitesi'ndeki İlahiyat anabilim dalının başkanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergun Caner 1965 yılında Türk bir baba ve İsveçli bir anneden dünyaya geldi.[1] 1978 yılında anne ve babası boşandığında aile Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktaydı.[1][2] Ergun Caner ve kardeşi Emir Caner 1982 yılnda Hristiyan oldular.[3] Din adamlığını kendine meslek seçen Ergun Caner bu konuda master ve doktora yaptı.[3][4] Liberty Üniversitesi'nde İlahiyat ve Kilise Tarihi profesörü oldu. ABD'nin çeşitli kentlerinde yaptığı konuşma ve vaazlarında Hristiyanlık ve İslam arasındaki ilişkilere ağırlık veren Ergun Caner bu konularda 11'i aşkın kitap yazdı. ABD'nin çeşitli dinsel Televizyon programlarında düzenli olarak vaazları yayınlanmaktadır.

İslam hakkında görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergun Caner yaptığı konuşmalarında İslam dinini ve Müslüman ülkeleri şiddetle eleştirmesiyle tanınmaktadır.[3] Konuşmalarında Müslüman bir aile içinde yetiştiğini fakat yetişkinliğinde Hristiyanlıkla tanıştıktan sonra Hristiyanlığı seçtiğini iddia etmektedir.Vaazlarında Hristiyanlığı seçmemiş olsaydı, bugün büyük ihtimalle bir terörist olarak yetişeceğini iddia eden Ergun Caner, İslam dininin şiddet ve terörizm'in kaynağı olduğunu vurgulamaktadır. Ergun Caner kendisini Türk ve Müslüman kültürü içinde yetişmiş fakat bu kültürleri bilinçli olarak terketmiş bir Hristiyan aydını olarak tanıtmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]