Ergun Caner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ergun Caner

Ergun Michael Caner (d. 3 Kasım 1966), Türk kökenli Amerikalı Protestan bir din adamı ve vaizdir. Amerikalı Baptist Evanjelist Jerry Falwell'in kurucusu olduğu, Virginia'daki dinî ağırlıklı Liberty Üniversitesi'nde İlahiyat Anabilim Dalı'nın başkanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergun Caner 1966 yılında Stockholm, İsveç'te Acar adında Türk bir baba ve Monica adında İsveçli bir anneden dünyaya geldi.[1] 1978 yılında anne ve babası boşandığında aile Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktaydı.[2][3] Ergun Caner ve kardeşi Emir Caner 1982 yılında Hristiyan oldular.[4] Din adamlığını kendine meslek seçen Ergun Caner bu konuda yüksek lisans ve doktora yaptı.[4][5] Liberty Üniversitesi'nde İlahiyat ve Kilise Tarihi profesörü oldu. ABD'nin çeşitli kentlerinde yaptığı konuşma ve vaazlarında Hristiyanlık ve İslam arasındaki ilişkilere ağırlık veren Ergun Caner bu konularda 11'i aşkın kitap yazdı. ABD'nin çeşitli dinî televizyon programlarında düzenli olarak vaazları yayınlanmaktadır.

İslam hakkında görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergun Caner yaptığı konuşmalarında İslam dinini ve Müslüman ülkeleri şiddetle eleştirmesiyle tanınmaktadır.[4] Konuşmalarında Müslüman bir aile içinde yetiştiğini fakat yetişkinliğinde Hristiyanlıkla tanıştıktan sonra Hristiyanlığı seçtiğini iddia etmektedir. Vaazlarında, Hristiyanlığı seçmemiş olsaydı bugün büyük ihtimalle bir terörist olarak yetişeceğini iddia eden Ergun Caner, İslam dininin şiddet ve terörizmin kaynağı olduğunu vurgulamaktadır. Ergun Caner kendisini Türk ve Müslüman kültürü içinde yetişmiş fakat bu kültürleri bilinçli olarak terk etmiş bir Hristiyan aydını olarak tanıtmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Caner, Ergun, Emir Caner Unveiling Islam (Grand Rapids: Kregel Publications, 2002) 17
  2. ^ David McGee (25 Eylül 2010). "Controversial professor/minister Ergun Caner 'paying the price'". TriCities.com. 5 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2011. 
  3. ^ "Decision by Ohio Court, June 8, 1978" (PDF). 18 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2011. 
  4. ^ a b c Lowry, Bob (30 Nisan 2005). "Converted Muslim becomes dean". TimesDaily. 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 
  5. ^ Sacirbey, Omar (1 Temmuz 2010). "Muslims with dubious pasts perpetuate fear of Islam". Houston Chronicle. 9 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]