İçeriğe atla

Ercan Kazmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ercan Kazmaz (1935, Rize - 15 Mayıs 2022[1]), Türk gazeteci.

İlk ve Orta tahsilini Rize’de tamamladı. 1955 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kayıt oldu. İkinci sınıftayken Gazetecilik Enstitüsü’ne kayıt yaptırarak gazetecilik mesleğine Her gün Gazetesi’nde başladı. Her gün, Tanin, Yeni İstanbul, Sözcü gazete ve dergilerinde çalıştıktan sonra Rize Postası Gazetesi ve Kazmaz Yayınları adıyla kendi işini kurdu. Gazeteciliğin yanı sıra roman, boyama kitapları, seri çocuk hikâyeleri, seri yayınlarla yüzü aşan yayım yaptı.

Rize Postası Gazetesi ile Rize’de günlük gazete yayımını başlatmıştır. Rize Postası Gazetesi’nin 15 yıl yayıncılık ve sahipliğini yapmıştır. Sürekli sarı basın kartı sahibidir. Ayrıca, Kazmaz Matbaası sahibi olarak İstanbul’da çalışmış ve Rize Haber Dergisi’ni çıkarmıştır.

1994 yılında geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra gazeteciliği ve yayıncılığı bırakıp S. Saim Tekcan’ın önerisi ile yağlı boya resim çalışmalarına başlamıştır. Yusuf Taktak’ın atölye çalışmalarına uzun zaman devam ettikten sonra karma sergilere iştirak etmiş ve kişisel sergiler düzenlemiştir. Karadeniz evleri, deniz manzaraları, takalar, natürmort çalışmalarını özel atölyesinde sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2023.