Empires&Allies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Empires & Allies
Empires-allies-logo.jpg
Dağıtıcı(lar) Web tarayıcısı
Yapımcı(lar) Zynga
Sürüm Beta
Çıkış tarih(ler)i 1 Haziran 2011

Empires&Allies, Zynga'nın ilk stratejik sosyal ağ oyunu.İlk olarak 12 farklı dilde piyasaya sürüldü.Oyuna parasız üye olunabilinirken kullanıcıların premium içerik için paraya ihtiyaç vardır. 17 Haziran 2013 tarihinde oyun bilgisayar platformunda kullanıcılara kapanmıştır. Fakat 2015'te Google Play'de tekrar ücretsiz bir şekilde piyasaya sürüldü.

Premium İçerik(İmparatorluk puanı)[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Başlangıçta 15 İmparatorluk puanı ile gelir eğer İP(İmparatorluk Puanı) değişik yöntemlerle alınabilir ile satın alabilirsiniz.İmparatorluk puanları ile Enerji satın alabilir,kilit açabiir,birim alabilir,Rum evi alabilir,yapım sürelerini hızlandırabilir.

Dekorasyon ve Genişleme

1.Genişleme

Genişleme genellikle Altın+Savaş tahvili fonksiyonuyla çalışır , oyuncu İP ile genişleyebilir ya da son çıkan güncelleme ile arkadaş katılımıyla güncelleme yapılabilir son güncellemeler deki özelliğe göre bazı bölgelerde Gizli Birimler bulunur, bu bölgeye genişlediğinizde birimler sizin olur

2.Dekorasyon Dekorasyonlar oyuncuya ve binalara Bonus kazandırır. ayrıca bazı özel dekorasyonlarda çıkar ama bazen ingilizce çeviri hatalıdır ve ne olduğu anlaşılmaz (Örnek: Ada Hapishanesi dekorasyonunun gerçek adı Alcatraz'dır)

İşgal ve Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşarak ve işgal ederek para kazanabilirsiniz.Savaşmak için Alttaki Dünya resmine tıklayıp resmi gözüken adaya tıklayıp şimdi savaş sekmesine tıklanmalıdır.İşgal için alttaki komşularınıza tıklayıp işgal et sekmesine tıklayarak işgal yerini seçmeniz gerektir.En fazla parayı Hükumet binaları verir.Savaş veya işgal sırasında gemi,uçak ya da ordunuzun ne üzerinde etkili olduğuna göre hedef çıkar Kötü Hedefte genellikler tesadüf isabet olurken iyi hedef doğrudan isabet en fazla olur süper hedefte Kritik veya doğrudan isabet olur.Savaşı kazandığınızda gelen para miktarı Savaştığınız kişi sayısına göre yükselir ve her savaştan 1 tahvil kazanılabilir ve bu sayı değişmez.

Seferler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seferlere dünya resminden ulaşılır iki tane sefer vardır vardır 1-Kuzgun'un Gazabı: Albay Krunsch/Cape Peasant'la başlayan sefer Kuzgun'la bitmektedir. Kuzgun İmparatorluğunuza saldırdığında haddini aşar... 2-Lav Terörü Lav terörü sürekli güncellenmektedir, henüz sona ermemiştir

Hükumet Binaları ve Evler[değiştir | kaynağı değiştir]

Binalar ve evlerin kiraları en önemli para kaynaklarından biridir.Başta evlerin küçük halleri yapılabilirken normal ve büyük halleri sonradan açılmaktadır.Evler nüfusu arttırırken nüfus sınırına ulaşılınca ev yapılamaz nüfus sınırının artması için hükumet binasına ihtiyaç vardır.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seviye atladıkça yeni birimler gelmektedir.Deniz birimleri Tersane hava birimleri Hangar kara birimleri ise Kışlada üretilir. Kışla,hangar ve tershanenin 1,2,3 ve 4. versyonları vardır.

Element Z[değiştir | kaynağı değiştir]

Element Z'nin oyuna eklenmesi bir devrim yaratmıştır kısa vadede Deneysel kışla,hangar ve tershane eklenmiştir, uzun vadede ise Titanlar gibi elit birlikler gelmiştir.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Element Z ilk başta üretilemiyordu sonra Element Z Rafinerisi olarak bilinen bir bina ile her yirmi dört saatte bir bir Element Z toplanılabilinir hale geldi. Ardından normal kaynaklar gibi Element Z üretmeye yarayan Element Z Çarpıştırıcısı ortaya çıktı

Kaynak binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Petrol,cevher veya odun üreten binalardır.Ne kadar çok kaynak binanız olursa o kadar çok kaynağınız olur.Kaynaklar olmazsa ne ev veya dekorasyon,ne hükumet binası,ne de birim yapılamaz kısaca hiçbir şey yapamazsınız.Kaynak ağaç kesimi,savaş ve komşulardan toplanabilir.

Enerji[değiştir | kaynağı değiştir]

Enerji çoğu Facebook uygulamasındaki gibi çalışır enerjiye şu durumlarda ihtiyaç vardır:

  • Bina inşa ederken
Ancak satın alırken ihtiyaç yokutur
  • Birimler ateş ederken
  • Vergi toplanırken
  • Kaynak toplarken

Çiftlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftlik ilk kaynak binalarından biridir. Ekilen bitkinin olgunlaşma süresine göre daha fazla para kazanılır(Süresi az olan daha az çok olan daha çok)

Araştırma Laboratuvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birimlerdeki özellikleri artırmaya yarar Hava,Kara ve Deniz versyonları mevcuttur