Emmanuel Ofosu Yeboah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Emmanuel Ofosu Yeboah (d. 1977), Gana, Afrika doğumlu, bedensel engelli bir atlet, aktivist. Tek bacağı olan Yeboah, fiziki olanaksızlıklara karşın uluslararası düzeyde birçok yarışmada başarılar elde etmiştir. Kendisi 2005'te yaşamını ve yaşadığı zorlukları konu alan Emmanuel's Gift isimli belgeselde başrolü üstlendi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Emmanuel Ofosu Yeboah, 1977'de Gana'nin kırsal bir bölgesinde, sağ bacağında kaval kemiği eksik olarak doğmuştur. Babası, Yeboah'ın bedensel engelli olduğu gerçeğini öğrenince ailesinden uzaklaşmıştır. Çevrede engelli çocukların tanrı tarafından cezalandırıldığı inancı yaygın olduğu için Yeboah'ın annesi, Comfort Yeboah'a çocuğunu bırakması, ya da öldürmesi için baskı yapılmıştır.[1]

Annesi ile birlikte küçük bir evde yaşayan Yeboah, devlet tarafından sağlanan bedava eğitimden yararlanmıştır. Okuluna annesi tarafından taşınılarak, götürülen Yeboah, gerekli yaşa geldiğinde kendi başına gitmeye başlamış, 13 yaşında annesinin hastalığı üzerine okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Para kazanmak için Gana'nın başkenti Akra'ya yolculuk ederek, burada ayakkabı boyacılığı yapmıştır. Annesi 1997 Noelinde ölmüştür.

Bisiklet yürüyüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Annesinin ölümünün ardından Akra'ya geri dönen Yeboah, ayakkabı boyacılığına devam eder. Burada yaşamınını sürdürürken engellilerin haklarını savunma amacı ile bir bisiklet yürüyüşü düzenleme kararı alır.

Bisiklet arayışı sırasında Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya tabanlı Challenged Athlete Foundation'a (Atlet Derneği) [1] bu konuda bir mektup göndererek, düşüncesini açıklamıştır. Derneğin kurucusu Bob Babbit, Yeboah'ın görüşünden etkilenenerek, ona bir dağ bisikleti ve $1.000 göndermiştir.

Yürüyüş gerçekleştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bisikleti aylar sonra alan Yeboah, devletden yürüyüş konusunda destek beklemiş, bu konuda çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Bunların arasında Gana'nın kralı Osagyefuo ile görüşmede yer almıştır. Ülkede soylu sınıfın karşısına çıkan ilk engelli olma özelliğinide kazanmıştır.

2001'de Yeboah, yolculuğuna başlamış, aylar boyunca ilerleyerek, 380 mi (611.55072 km) yol almıştır. Bu gezi sırasında birçok insan ile karşılaşarak, konuşmalar gerçekleştirmiştir. CAF görevlileri yürüşünü izleyerek, sonlanması ile birlikte Yeboah'ı Kaliforniya'ya yapılacak olan 2002 Triatlon Koşusuna davet etmişlerdir.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeboah, 2003'te Elizabeth ile evlenmiştir. Linda isimli bir kız çocuğu vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]