Emma Härdelin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Emma Härdelin (d. 26 Eylül 1975) İsveçli müzisyen. İlk albümleri için 1993 yılında katılmış olduğu folk-rock grubu Garmarna'nın solisti ve kemancısı. Ayrıca Triakel grubu için geleneksel eserler seslendirmektedir.

Yöresel tanınmış bir müzisyen ailenin çocuğu olan Härdelin, İsveç geleneksel keman icracısı Thore Härdelin'in kızı olarak dünyaya geldi. Gençliği Kluk/Jämtland ve Delsbo/Hälsingland'da geçti. Malung folkhögskola'da Maria Röjås'ın öğrencisi olarak İsveç halk müziği icracılığı üzerine eğitim aldıktan sonra 1993 yılında Garmarna'nın bir üyesi oldu. Hoven Droven ve Janne Strömstedt'in Kjell-Erik Eriksson'uyla birlikte 1995 yılında Triakel'i kurdu.

2004 yılında, Blindside grubunun About a Burning Fire albümündeki Shekina adlı şarkıyla çıkış yaptı. 2005 yılında Kersti Ståbi, Johanna Bölja Hertzberg ve Katarina Hallberg ile birlikte Kärleksbrev och ryska satelliter albümünü yayınladı. Strand...Rand isimli Estonya İsveç müziği albümünde yer aldı. Emma 2007 yılında Altan müzik grubundan Mairéad Ní Mhaonaigh ile birlikte String Sisters grubuyla bir albüm çıkardı.