Emin Boztepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emin Boztepe

Emin Boztepe (d. 17 Temmuz 1962, Eskişehir), Avrupa ve dünya çapında önemli başarılara sahip bir dövüş sporları ustasıdır. Pek çok TV ve sinema filminde rol almıştır.

1964'te Emirdağ'ın Bağlıca köyünden göçmen olarak Almanya'ya giden babası tarafından 1966'da Almanya'ya götürüldü. Almanya'da 17-18 yaşlarında sokak kavgaları nedeniyle tekvando, karate, Wing Tsun gibi dövüş teknikleri öğrenmeye merak saldı. "Ben dövüş felsefesine ve tümüyle zekâyla ilgili bir spor olan Wing Tzun üzerine eğildikçe, bunlarla ilgili okumaya ve düşünmeye başladıkça aradığım huzuru buldum." diyen Boztepe, Wing Tzun konusunda dünyaca bilinen bir ustadır.

1990 yılında ABD’de sinema sektörüne, aksiyon filmlerindeki dövüş koreografisini yapmak ve oyunculara eğitim vermek amacıyla girmiştir. Kariyerine oyunculuk anlamında da devam etmek isteyen Emin Boztepe, Acting Institute’da uzun yıllar oyunculuk eğitimi almıştır. Sinema konusunda da 'Anna Karenina', 'Rich and Famous' aynı zamanda ko-prodüktör olarak yer aldığı filmlerdir. Oyuncu olarak ise 'Under The Volcanio', 'Sleppy Time Gal', 'Day for Night', 'Yandım Ali', 'Pusat' filmlerinde rol aldı ve Alper Çağlar'ın yönettiği Panzehir filminde ilk başrolünü oynadı.

Bir dönem tanınmış İngiliz aktris Jacqueline Bisset ile beraberlik yaşamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]