Elfstedentocht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elfstedentocht' un geçtiği şehirler

Elfstedentocht, (On Bir Şehir Yarışları) (Frizce: Âlvestêdetocht) Hollanda' nın Friesland eyaletindeki on bir şehrinden geçen, ortalama olarak 200 km' lik bir yolun katedildiği paten yarışlarına verilen isimdir. Yarış, Frizye' nin başkenti Leeuwarden' de başlar ve Frizye'nin on bir kenti dolaşıldıktan sonra yine Leeuwarden' de sonlanır. Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Steden tarafından organize edilmektedir.

Leeuwarden, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker ve Dokkum şehirlerini içeren yarış; donmuş kanallar, nehirler ve göller üzerinde yapılır. Ancak kış mevsimi her sene elverişli koşullar yaratmadığı için yarışlar her yıl düzenli bir şekilde yapılamamaktadır. Yarışlara yaklaşık 15.000 patencinin katıldığı göz önünde bulundurulursa, nehir ve kanallardaki buzun kalitesinin yarışmacıların güvenliği açısından önemi daha iyi anlaşılabilir. Güvenlik için gerekli buz kalınlığının rota üzerindeki her yerde en az 15 cm civarında olması gerekmektedir. Yarışlar zaman zaman 1997' de olduğu gibi "Committee Elfsteden Nee" gibi gruplar tarafından ( rota üzerine tuz vs. dökülerek) sabote de edilebilmektedir. Buzun zayıf olduğu bu tip noktalarda patenciler kaymak yerine patenleriyle yürümekte ve buzun daha güvenli olduğu noktalara gitmektedirler. 1997'de zayıf noktalara buz nakledilerek bunları kuvvetlendirme yoluna gidilmişti.

Elfstedentocht' un düzenlendiği dönemlerde yarışa karşı ülke çapında büyük bir ilgi uyanmaktadır. Yarışların arifesindeki gece "Nacht van Leeuwarden" (Leeuwarden Gecesi) olarak adlandırılmakta ve tüm şehirde kutlamalar yapılmaktadır.

Bu yarış, yılın diğer dönemlerinde bisiklet, otomobil, motosiklet gibi akla gelebilecek diğer araçlar ile ya da beş günlük yürüyüş turları şeklinde de düzenlenmektedir.

2006' daki bisiklet turu

Rota[değiştir | kaynağı değiştir]

Frizce adı Başlangıç noktasına uzaklığı (km)
Leeuwarden (start) Ljouwert 0
Sneek Snits 22
IJlst Drylts 26
Sloten Sleat 40
Stavoren Starum 66
Hindeloopen Hylpen 77
Workum Warkum 86
Bolsward Boalsert 99
Harlingen Harns 116
Franeker Frjentsjer 129
Dokkum Dokkum 174
Leeuwarden (finish) Ljouwert 199

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]