Elektronik sanat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elektronik Sanat elektronik ortam kullanılarak yapılan sanat biçimidir. Teknoloji'iden yaralandığı için sürekli farklı ve daha kaliteli ürünler ortaya çıkarma olanağı vardır. İlişkili olduğu konular information art, new media art, video art, dijital sanat, interaktif sanat, internet sanatı ve electronik müziktir. Kavramsal sanat ve sistem sanatı'ndan gelişerek büyüdüğü kabul edilmektedir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektronik Sanat büyük ölçüde bilgisayar sanatı ve dijital sanat ile aynı anlamda kullanılır.[1] Son iki terim, özellikle computer-generated art bilgisayar ortamında yaratılan görsel sanat ürünleri için kullanılır. Fakat elektronik sanat daha geniş bir anlamı çağrıştırır, müzik, dans, mimari and performans.[2] gibi alanlarda herhangi bir elektronik parça kullanıldığında ortaya çıkan ürün elektronik sanatın bir ürünü olur. disiplinlerarası bir sanat dalı olduğu için, sanatçılar ürünlerini ortaya koyarken bilim adamlarıyla ve mühendislerle birlikte çalışırlar. Deneysel yeni medya sanatı alanında sanat tarihçisi, Edward A. Shanken günümüzün ve geçmişin deneysel sanatını sanatın, bilim ve teknoloji ile birleşmesi çerçevesinde belgelendirmektedir, önemli tarihçiler Frank Popper ve Dominique Moulon, Fransa.

Elektronik sanat çoğu zaman interaktiftir.[3] Sanatçılar İnternet, bilgisayar ağlarıs, robotik, giyilebilir teknoloji, dijital resim, kablosuz ağ teknolojisi ve üç boyutlu görsel gerçeklik teknolojisi gibi aletlerden faydalanırlar. Bazı elektronik sanat eserlerinin kullandığı kanalların artık insanlar tarafından kullanılmaması bu sanat eserlerin varlığını ciddi şekilde tehlikeye atar. Tehlike altında olan sanat eserlerinin korunmasını ve belgelenmesini geliştirmek için araştırma projeleri günümüzde büyük bir hızla yapılmaktadır. (bakınız DOCAM - Documentation and Conservation of the Media Arts Heritage).

İsminde Elektronik Sanat Geçen Bazı Sanat Festivalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektronik Sanat alanında çalışan önde gelen sanatçılar:

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Paul, Christiane 2006. Digital Art, p. 10. Thames & Hudson.
  2. ^ Paul, Christiane (2006. Digital Art, p. 132 Thames & Hudson.
  3. ^ Paul, Christiane (2006. Digital Art, pp. 8 & 11. Thames & Hudson.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]