Elektron demeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir vakum tüpü içinde yer alan ve Helmholtz bobini kullanılarak oluşturulan manyetik alan nedeniyle dairesel olarak bükülen elektron demetleri.

Elektron demeti veya eski adıyla katot ışını, vakum tüplerinde gözlemlenen elektron akışlarıdır. İki elektrot içeren ve bir gerilim uygulanan havası boşaltılmış bir cam tüpte, elektronların katottan (gerilim kaynağının negatif terminaline bağlanan elektrot) yayılması nedeniyle pozitif elektrodun parlamasıyla gözlemlenmektedir. İlk olarak Johann Wilhelm Hittorf tarafından 1869'da gözlenlenmiş olup, 1876 yılında Eugen Goldstein tarafından Kathodenstrahlen (Almancada "katot ışınları") olarak adlandırılmışlardır.[1][2] 1897'de J. J. Thomson, katot ışınlarının daha önceleri bilinmeyen, sonraları elektron olarak adlandırılan negatif yüklü parçacıklardan meydana geldiğini tespit etmiştir. Günümüzde kavram, daha yaygın bir biçimde "elektron demeti" olarak adlandırılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldstein, E. (4 Mayıs 1876). "Vorläufige Mittheilungen über elektrische Entladungen in verdünnten Gasen". Monatsberichte der Königlich Preussischen Akademie der Wissenschaften zu Berlin (Almanca), s. 279-295. 
  2. ^ Keithley, Joseph F. (1999). The Story of Electrical and Magnetic Measurements: From 500 B.C. to the 1940s (İngilizce). John Wiley & Sons. s. 205. ISBN 0-7803-1193-0.