Electric Sun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Electric Sun, Uli Jon Roth’un Scorpions’tan ayrıldıktan sonra kurduğu müzik grubudur. Grup 1979 -1985 yılları arasında 3 albüm çıkarmıştır.

Grubun ilk albümü, Earthquake, 1979 yılında gitarist/solist Roth, bas gitarist Ule Ritgen ve baterist Clive Edwards’tan oluşan kadro tarafından çıkarılmıştır. Edwards, bu albümün kayıtlarının tamamlanmasından kısa süre sonra gruptan ayrılmıştır.

Yeni baterist Sidhatta Gaumata ile kaydedilen Fire Wind, 1980 yılında çıkmıştır. Grup, bundan sonraki birkaç yılı konserler vererek geçirdikten sonra üçüncü albüm için çalışmaya başlamıştır. İlk iki albümde kadro üçer kişiden oluşmuş olmakla beraber, üçüncü albüm, Beyond The Astral Skies, daha büyük bir topluluğun katkısını içermektedir. Bu albümde, Uli Jon Roth, Jethro Tull’ın eski bateristi Clive Bunker, bas gitarist Ule Ritgen, vokalist Michael Flexig ve konuk vokalist Nicky Moore ile birlikte çok sayıda konuk müzisyen çalışmıştır. Bu albümün önemli özelliklerinden biri de Roth’un kendi buluşu olan Sky Guitar’ı ilk kez kullanmış olmasıdır.

1986 yılından sonra Electric Sun adı kullanılmamış ve Uli Jon Roth müzikal çalışmalarına kendi ismini kullanarak devam etmiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Plak Şirketi
1979 Earthquake Brain/Metronome Gmbh
1980 Fire Wind
1985 Beyond the Astral Skies EMI