İçeriğe atla

El-Kuseyr (ilçe)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Kuseyr İlçesi
منطقة القصير

El-Kuseyir İlçesi
İlçe
Humus İli içerisindeki ilçelerden, El Kuseyr İlçesi'ni ve hem en büyük şehri, hem de başkenti olan El Kuseyr'i gösteren harita.
Humus İli içerisindeki ilçelerden, El Kuseyr İlçesi'ni ve hem en büyük şehri, hem de başkenti olan El Kuseyr'i gösteren harita.
ÜlkeSuriye Suriye
Ait Olduğu İlHumus İli
BaşkentEl Kuseyr
Nahiye Sayısı1
Zaman dilimiUTC+ 2.0 (Doğu Avrupa Saati)
 • Yaz (YSU)UTC+ 3.0 (Doğu Avrapa Yaz Zamanı)
Resmi Dil(ler)Arapça (Suriye)

El Kuseyr İlçesi, (Arapça: منطقة القصير, Minṭaqat al-Quṣayr) ya da El Kuseyir İlçesi, Suriye'nin, Humus İli'ne bağlı, 6 ilçeden (mıntıka) birisidir. İlçenin başkenti ve en büyük şehri El Kuseyr'dir. İlçe, çoğu diğer ilçenin aksine, Suriye'nin idari yapılanmasına göre, Türkçede bucak anlamına gelen, sadece bir nahiyeye ayrılmıştır. O da başkentin oluşturduğu, El Kuseyr'in nahiyesidir.

İlçe başkenti, El Kuseyr'de dahil olmak üzere ilçenin neredeyse tüm şehirleri, Arap Baharı'nın bir parçası olan, 2011-2012 Suriye Ayaklanması çerçevesinde birçok sıcak savaş, çatışma ve protestoya ev sahipliği yapmıştır ve hâlâ da sürmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Homs: A scarred and divided region". BBC News. 9 Mayıs 2012. 10 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2012. ;
    Humus ve Humus İli genelinde süren sıcak çatışmalarla ilgili bilgi içeren bir haber.