Ekskavatör

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekskavatör

Ekskavatör (kazaratar, kazmaç), toprak işlerinde kullanılan bir iş makinesidir. Vinç (kreyn), klemşel (kavran kepçe), şavul ekskavatörler, çekme kepçe ekskavatörler, ters kepçeli ekskavatör gibi kollarına göre çeşitleri vardır. Güç aktarımına göre zincirli ya da hidrolik olabilirler. Küçük kanal açımından büyük maden ocaklarının kazılmasına kadar değişik büyüklüklerde ve güçlerde üretilirler. Zemin ve kazı durumuna göre paletli ya da lastik tekerlekli olanları tercih edilir.[1] Kazının yanı sıra şev kesimi, yükleme ve kaldırma işlerinde de kullanılır.[2] Alt takım, paletleri, palet çerçevesini ve hidrolik bir motora ve ayrı ayrı paletlere tahrik sağlayan dişlilere sahip nihai tahrikleri içerir. Alt takımda buldozerinkine benzer bıçaklar da bulunabilir. Gövde operatör kabini, karşı ağırlık, motor, yakıt ve hidrolik yağ tanklarını içerir. Gövde, bir merkez pimi vasıtasıyla alt takıma bağlanır. Yüksek basınçlı yağ, pimin eksenindeki hidrolik bir fırdöndü aracılığıyla paletlerin hidrolik motorlarına beslenir ve makinenin engellenmeden 360° dönmesini ve böylece sağa sola hareket etmesini sağlar.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Glasgow Herald - Google Haberler Arşiv Araması". news.google.com. 23 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2022. 
  2. ^ "Bangor Daily News - Google Haberler Arşiv Araması". news.google.com. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2022. 
  3. ^ ""How it works: The track motor spool in an Excavator"". Machineryline. 2014. 10 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2022. 
  4. ^ "Classics of everyday design No 16". the Guardian (İngilizce). 20 Nisan 2007. 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2023.