Ege Göktuna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ege Göktuna
Genel bilgiler
Doğum 25 Ağustos 1974 (1974-08-25) (46 yaşında)
Başladığı yer Türkiye İstanbul
Tarzlar rock
Meslekler Müzisyen, Hukukçu, Akademisyen
Çalgılar Bas gitar
İlişkili hareketler Redd

Ege Göktuna (d. 25 Ağustos 1974, İstanbul), Türk müzisyen, hukukçu, akademisyen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Hamdi Deniz Ege Göktuna 'dır. 1992 yılında Özel Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun olan Ege Göktuna yine bu yıl, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi ve bu fakülteden mezun oldu. 2000 yılında Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yapan Ege Göktuna 2011 yılında, aynı üniversitede sürdürdüğü doktora çalışmalarını tamamlayarak Mali Hukuk Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 17 yaşında bas gitar çalmaya başladı. Müzik hayatına İstanbul'da çeşitli blues, rock ve hard rock gruplarında çalarak başladı. 1996 yılında Berke Hatipoğlu ve Doğan Duru'nun kurdukları Ten grubuna Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu'nun ardından katıldı. "Ten ve Red" adıyla İstanbul'da çeşitli mekanlarda İngilizce sözlü rock müzik yapmaya başladılar. 2000 yılında çeşitli mekanlarda çalmaya devam ederken grup bir yandan da beste çalışmaları yapmaya karar verdi. Daha sonra Redd ismini alan grubun 2005 yılı Mart ayında çıkardığı ilk albümü olan 50/50'de Ege Göktuna bas gitarları çaldı. Akademik çalışmaları sebebiyle müziğe bir süre ara veren Ege Göktuna, 2006 yılında gruba sahne çalışmaları ve konserlerde yeniden eşlik etmeye başladı. Bu süreçte grubun 2007 Temmuz ayında Ghetto'da gerçekleştirdiği ve 2008 yılında DVD olarak yayınlanan Gecenin Fişi Yok adlı konserde ve aynı tarihte çıkardığı Plastik Çiçekler ve Böcek albümünde bas gitarları çaldı. Ve 2008 yılı Eylül ayına kadar gruba sahne çalışmaları ve konserlerde eşlik etti. Grupla birlikte Masstival 2008, Zephyr Rock Fest 2008 gibi önemli organizasyonlarda sahne aldı.

Ege Göktuna hâlen Redd'in düzenlediği özel konserlerde de gruba eşlik etmektedir. Redd grubunun yanı sıra Yuri Ryadchenko, Ebru Berker, Hakan Beşer ve Barış Özbilgin, gibi isimlerle caz, latin ve dünya müziklerinden oluşan bir repertuvar ile çeşitli mekanlarda da çalışmıştır.

Blues'dan rock'a, caz'dan soul funk ve latin'e geniş bir yelpazede müzik çalışmalarını sürdürmekte olan Dr. Ege Göktuna, 1997 yılından 2013 yılına kadar Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde akademisyen olarak çalışmıştır. Eylül 2013 tarihi itibarıyla Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Yardımcı Doçent unvanıyla akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Ege Göktuna evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Redd[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]