İçeriğe atla

Egani kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ebu Ferec el-İsfahânînin önemli müzikleri ve şiirleri derlediği Egani kitabından (Şarkılar kitabı) 1216-17 yıllarına ait bir illustrasyon.

Egani kitabı (Arapçaكتاب الأغاني, Şarkılar kitabı) 10. yüzyıla ait şarkılardan ve şiirlerden derlenmiş 20 ciltten fazla tutan bir ansiklopedidir. Ebu Ferec el-İsfahânî tarafından derlenmiştir.[1] Ebu Ferec, 10.000 sayfadan fazla tutan bu kitabı 50 yılda bir araya getirdiğini belirtir. Kitabın üç bölümden oluştuğu görülür. İlk bölüm halife Harun Reşid için seçilmiş "En İyi 100 Şarkı"dan oluşur, ikinci bölüm hanedan bestecilerinin şarkılarını, üçüncü bölüm ise kendi seçtiği şarkıları içerir.[2] Parçalar islamiyet öncesi dönemden başlayıp 9. yüzyılın sonuna kadar gider. Günümüzün müzik dinleyicileri için fazla bir anlam ifade etmese de, Ebu Ferec kitabın içerdiği şarkıların nasıl icra edileceğini anlatmak için büyük çaba sarf etmiş ve dönemin Fars müziğine önemli ölçüde ışık tutmuştur. Kitabın dipnotlarında çeşitli yazar ve bestecilerine ait biyografilerin de verilmiş olması kitabı önemli bir tarih ve edebiyat kaynağı haline getirmekte, özellikle Arap edebiyatının sosyolojisiyle ilgilenenler için büyük bir değer içermektedir. Hilary Kilpatrick'ın "Making the Great Book of Songs" adlı çalışmasında[3] da görüldüğü gibi, Egani kitabı, Pers edebiyatı ve edebiyat alanındaki çalışmalar yapanların ilgisini çekmeye başlamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abu l-Faraj al-Isfahani, Kitab al-aghani, 25 vols., Beirut, Dar Sader Publishers: 2004.
  2. ^ Kilpatrick, H., Making the Great Book of Songs: Compilation and the Author's Craft in Abu l-Faraj al-Isbahani's Kitab al-aghani, London, RoutledgeCurzon: 2003.
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2012.