Edessa Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Edessa Okulu, Süryani dünyasında büyük bir öneme sahip teolojik okuldur.[1] Osroene Krallığı döneminde Kral Abgar Hanedanı zamanında yaklaşık milattan sonra 2. yüzyılda kurulmuştur.[1] 363 yılında Nusaybin Pers İmparatorluğu tarafından fethedilince o sırada Nusaybin'de bulunan önemli din adamları -ki bunların arasında Efraim'i de saymak mümkündür- Edessa'ya kaçtılar. Kısa süre sonra Efraim buradaki teolojik okulun da başına geçmiştir. Okulda öğretildiği bilinen en önemli dallar tıp ve Hristiyan teolojisi idi. Ayrıca Edessalı İbas da bir dönem Edessa Okulu'nun yöneticiliğini üstlenmiştir.

Mopsuestialı Theodor bu okulda önemli bir otorite konumundaydı. Burada onun Grekçe kaleme aldığı eserleri Süryaniceye çevrilmiştir. Bu metinlerin bugün Doğu Asur Kilisesi'nin temelini oluşturduğu bilinmektedir. Edessa okulu daha sonraları Nestorius'un sebep olduğu İsa'nın doğası tartışmaları sebebiyle monofizitleri destekleyen Zeno tarafından 489 yılında kapatılmıştır. Bu dönem sonrası Sasani İmparatorluğu'nda Hristiyanlara yönelik uygulanan zulüm durduğundan, okul yeniden Nusaybin'e taşınmış ve önemini korumuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Louth, Andrew (1989). The history of the church from Christ to Constantine. Londra: Oxford University Press. ISBN 978-0140445350.