Edeler, Şenpazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Edeler
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Şenpazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 579
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37620
İnternet sitesi: [2]

Edeler, Kastamonu ilinin Şenpazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 200 yıllık bir geçmişi vardır. Köy, Aybasan köyünden ayrılan bir grup tarafından kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

703 nüfuslu köyde ilk kez 1967 yılında yapılan ilkokul, bir kez yıkılarak yeni okul inşa edilmiş, ancak bu yeni okul da ihtiyaca karşılık veremeyince, yerine sekiz derslikli bir İlköğretim Okulu yapılmıştır. Köyde okuma-yazma oranı %90 oranındadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 114 km, Şenpazar ilçesine 13 km uzaklıktadır. Karadeniz'e paralel olarak uzanan dağların üzerinde kurulan, Kastamonu ilinin, Şenpazar ilçe merkezine 14 km uzaklıkta büyük bir köydür. Köyde düzlük alan bulmak güçtür. Engebeli bir arazisi vardır. Tipik Karadeniz ikliminin bütün özelliklerini yaşar. Köydeki akarsular derelerden oluşur. Köyün arazisi dik tepelerden oluştuğu için ilkbahar aylarında toprak kayması görülmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007-1500

2000-2000

1999-1800

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçim kaynağı olarak tarım ve işçilik görülmektedir. Özellikle mermer ustalığı ve mermer ocaklarında çalışmak köydeki önemli işler arasında sayılabilir. Değişik illerde 9 ay boyunca çalışan işçiler yılın 3 ay köyde geçirmektedirler. El sanatlarından keten dokumacılığı köyde hala sürdürülmektedir. Az da olsa köyde arıcılık vardır. Köye uzak mesafede 10 hanelik Çatak Mahallesinin acı balı meşhurdur ve Şenpazar’da yapılan bal festivalinde birinci olmuştur. Edeler Köyünün büyük bir köy oluşu ve başka illerde işçi çalıştırılması ekonomik girdi çıktı. Düzeyini çok üst sınırda tutmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Şenpazar İlçe merkezinin ekonomisinde Edeler Köyünün büyük bir fonksiyonu vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.edelerioo.meb.k12.tr/