Alancık, Şenpazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alancık
Köyden bir görünüm
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Şenpazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 90
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37620

Alancık, Kastamonu 'nun Şenpazar ilçesine bağlı bir köydür.

Yerli halk arasında ismi Bezez olarak da anılan köyde 2018 yılı nüfus sayımındaki verilere göre 90 nüfus yaşamaktadır.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek bir bilgi olmasa da Alancık - Örencik mahallesinde Bizanslılar'dan kaldığı sanılan bir kilise kalıntısı bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy genelinde kendine has özellikleri bulunan kıyafetler giyilebilmektedir. Son yıllarda geleneksel kıyafetlerin giyimi genel olarak düğün, nişan, bayram gibi özel günlerde gerçekleştirilmektedir.

Köyde Kastamonu yöresine has söyleyişlerin yanı sıra Şenpazar ve bölgesine özgü bazı sözcüklerde günlük yaşantıda kullanılabilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Top Meydanı, Oyun Kayası mevkiinde bulunan Alancık Köyü, doğusunda Demirkaya Köyü, batısında Alaçal Ormanı, kuzeyinde Aydos mevkii, güneyinde Şenpazar Karaman Mahallesi ile çevrelidir. Genellikle ormanlık bir alanla çevrili olan Alancık Köyünde de tipik Karadeniz iklimi özellikleri görülür. Alancık köyü Kastamonu iline 109 km, Şenpazar ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Alancık nüfusu verilen göçün de etkisi ile son yıllarda düşüş gösterse de, belirli sürelerle köye geri dönüş sağlayan nüfus ile dönem dönem artış sağlamaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2018 90
2017 53
2016 40
2015 62
2014 84
2013 79
2012 61
2011 67
2009 55
2008 64
2007 68
2000 95
1997 99

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gelir kaynaklarının yok denecek kadar azlığı göçe neden olmaktadır. Hayvanlardan elde edilen gelir ve tarlalardan yiyecek haricinde geçim kaynağı yoktur. Arazi az fakat verimlidir. Bu da yiyecek ihtiyacını karşılar. Genellikle sebze ve hayvan yemi ekilir. Son yıllarda Arıcılığa ve Büyükbaş hayvan besiciliğine ilgi fazladır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk olarak 1935-1940 yıllarında açılan okulda eğitim-öğretim verilmeye başlanmış, geçici binalarda verilen eğitim-öğretim 1979 yılında devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan okulda sürdürülmeye başlanmış olsa da yaşanan göçlerin ve bunun sonucunda da okutacak öğrenci bulunamamasından dolayı okul 1990'lı yılların içerisinde faaliyetine son vererek kapatılmıştır. Bir dönem okul olarak hizmet veren bina 2000'li yılların başında alınan izinler ve yapılan anlaşmalar kapsamında başlayan yenileme çalışmaları ile birlikte köye Köy Konağı olarak yeniden kazandırılmış ve dönemin Şenpazar Kaymakamı'nın da katılımları ile 2013 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzde köydeki az sayıdaki okul çağındaki öğrenciler ise Şenpazar'da okul hayatlarına devam etmektedir.

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Özellikle son yıllarda artan kuraklık ile birlikte baş gösteren su sorunu nedeniyle son zamanlarda köyde sondaj çalışmaları yapılmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. İlçeye 9 km uzaklıkta bulunan köye ulaşım Köy Hizmetleri tarafından 1977 yılında stabilize olarak yapılan ve daha sonra yatırım programına alınması ile birlikte de 2015 yılı içerisinde asfaltlama çalışmalarının başlatıldığı yolla sağlanmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde bir camii ve bir de din görevlisi mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]