İçeriğe atla

EPMD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EPMD
Genel bilgiler
Başladığı yerBrentwood, New York, ABD
TarzlarHip hop
Etkin yıllar1986–1993, 1997–1999, 2006–günümüz
Müzik şirketiSleeping Bag, Def Jam
İlişkili hareketlerRedman, Das EFX, K-Solo, Knucklehedz, Hurricane G, Hit Squad, Keith Murray, Kurtis Mantronik, KRS-One, Method Man, Onyx, Raekwon, Havoc
ÜyelerErick Sermon
PMD

EPMD, New York'ta kurulan Amerikalı hip hop müzik grubudur. Erick Sermon ve Parrish Smith'ten oluşmaktadır.

Grup adı "Erick and Parrish Making Dollars"ın kısaltılmış halidir. 1986 yılında kurulan grup yirmi yıldan fazla süre içinde aktif halde olmuştur. East Coast hip hop'un en önemli gruplarındandır. Diamond J, DJ K La Boss ve DJ Scratch grubun DJ'liğini yapmıştır.

1988 yılında New York, Long Island'ta ilk albümleri olan "Strictly Business" ile piyasaya seslerini duyurmuşlardır. Bob Marley'in "I Shot the Sheriff" isimli parçasının cover çalışması ile eleştirmenlerin olumlu yönde dikkatini çekmeyi başarmışlardır. İlk çıkan albümleri "Strictly Business" eleştirmenler tarafından grubun çıkardığı albümler içinde en iyisi olarak nitelendirilmiştir. Grubun tarzı her zaman kaliteli ve başarılı bulunmuştur. Old School Hip Hop yerine disco dans müzikleri yaparak farklı bir tarz oluşturmuşlardır. Menajer Russell Simmons tarafından yönetilen grup daha işin başında olmasına rağmen Run-DMC, Public Enemy ve DJ Jazzy Jeff & the Fresh Prince gibi isimler ile turneye çıkarıldı. 1989 yılında "Unfinished Business" ve 1990 yılında "Business as Usual" albümlerini çıkarmışlardır. 90'lı yıllara girilirken rap akımı pop müziğin etkisinde kaldığından birçok grup gibi EPMD'de bu durumdan maddi olarak etkilenmiştir. 1992 yılında "Business Never Personal" albümlerini piyasaya sürmüşlerdir.

EPMD grubu ile çalışan bazı ünlü isimler ve gruplar şunlardır: Redman, Das EFX, K-Solo, Knucklehedz, Hurricane G, Hit Squad, Keith Murray, Kurtis Mantronik.

  • Strictly Business (1988)
  • Unfinished Business (1989)
  • Business as Usual (1990)
  • Business Never Personal (1992)
  • Back in Business (1997)
  • Out of Business (1999)
  • We Mean Business (2008)