Eşiktelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eşiktelik, İskoç etnolog Victor Turner'in, daha önceleri Arnold van Gennep tarafından ortaya atılan geçiş törenleri teorisini geliştirerek, toplum içerisinde bir kesimin, o topluma hakim olan diğer kesimden yavaşça ayrılması ve farklılaşması ile ortaya çıkan arada kalmışlığı anlatan bir kavramdır. Buna göre temel unsur olan topluluktan ayrılan bu diğer kesim, kabul edilebilme ve reddedilme arasında bir yerde gidip gelmektedir.

Eşiktelik kavramı aynı zamanda bir toplumsal statüden bir diğerine geçerken, iki toplumsal statü arasındaki eşikte, statüsüz ve belirsiz olarak kalmak anlamına da gelmektedir. Topluluğun yeni üyeleri toplumsal statülerini elde edinceğe deyin, bir kabul edilmemişlik içerisinde yaşamaktadırlar.

Eşiktelik örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşiktelik, iki farklı statü arasındaki bir geçişi anlattığı için, bu konu hakkında verilebilecek en güzel örneklerden birisi ergenliktir. Zira, ergenliğe ulaşan bir birey henüz elde edeceği kimliğe ya da duruma ulaşamamıştır ama eski kimliğini de terk etmiş durumdadır. Önceki kimliğine ait ayrıcalık ve sorumlulukları arkada bırakmıştır ama yeni kimliğinin getirilerini de elde edememiştir. Ergen artık çocuk değildir ama henüz yetişkin de değildir. Çocuk olmanın getirdiği bazı imtiyazları arkasında bırakmıştır ama yetişkin olmanın getireceği avantaj ve sorumluluklara henüz zaman vardır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2019.