Geçiş törenleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Geçiş törenleri (Fransızcarites de passage) 1909 yılında etnolog Arnold van Gennep tarafından ortaya atılan ve oldukça ses getiren etnolojik bir konsepttir. Van Gennep'in göre her insanın hayatında çeşitli hayat aşamalarından diğerlerine geçiş vardır. Bu geçişlerden bazıları örneğin reşit olma (çocukluktan yetişkinliğe geçiş), bekârlıktan evliliğe geçiş, bir topluluğa yabancı olmaktan o topluluğun üyesi olmaya geçiş gibi çoğaltılabilir. Van Gennep'e göre endüstri çağına geçememiş bazı topluluklarda bu gibi geçiş aşamaları sosyal hayatı oluşturan en önemli unsurlardı. Bu yüzden bu toplumlarda geçiş törenleri kişisel meseleler olmaktan ziyade, ritüeller aracılığı ile düzenlenmeliydiler. Van Gennep tarafından ilk kez ortaya atılan bu konsept daha sonraları İskoçyalı etnolog Victor Turner'in eşiktelik teorisi ile geliştirilmiştir. Buna göre eşiktelik, geçiş öncesi ve geçiş sonrası devirler arasında kalan ara sürece verilen addır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Arnold van Gennep: Übergangsriten. 3., erweiterte Auflage. Campus, Frankfurt/New York 2005, ISBN 3-593-37836-1 (Original 1909: Les rites de passage. Étude systématique des rites).
  • Victor Witter Turner: Das Ritual. Struktur und Anti-Struktur. Neuauflage. Campus, Frankfurt/New York 2005, ISBN 3-593-37762-4 (Original 1969: The Ritual Process. Structure and Anti-Structure).