Duruişiti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Duruişiti, hiçbir aygıt kullanmaksızın, algılanabilmesi olanaksız uzaklıktaki ses, konuşma ve müzikleri işitebilme ve bedensiz varlıklardan gelen tesirleri söz halinde duyabilme şeklinde olduğu iddia edilen paranormal yeteneğe metapsişikte verilen addır. Durugörü yeteneği ile karşılaştırıldığında, aralarındaki tek fark, paranormal algılamanın birinde görme, diğerinde işitme algısına dayalı olmasıdır.

Duruişiti fenomeninde işitilen sesin, kulakla duyulan sese benzemediği, içten gelen, zihinsel olarak işitilen bir ses olduğu iddia edilir. Fakat sesin beynin içindeymişcesine bilinen ses gibi işitildiği söylenir. Bununla birlikte, fenomende ses, önceleri karışık, belli belirsiz gelen fısıltı sesleri halinde olur; gitgide kuvvetlenir ve sonunda normal ses tonuna ulaşır. Olayı betimlerken iddialarını aktaran duruişitirlerin belirttiklerine göre, “adeta beynin içine bir telefon aygıtı yerleştirilmiş gibidir.”

Duruişiti fenomeni hipnotik veya doğal uykuda, “uyku-uyanıklık arası” halinde ve izolman, ekstaz (vecd), trans gibi degajman halleri sırasında oluşabildiği gibi uyanıkken (dalgınlık sırasında) de oluşabildiği iddia edilir.

Rüyalarda, tanınmayan bir sesin fısıldaması tarzındaki duruişitilerin hami varlıktan gelen mesajlar olduğu iddia edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Signet Handbook of Parapsychology, Martin Ebon
  • A Encyclopedia of Occultism and Parapsychology, Leslie Shepard
  • Encyclopedia of Mystical and Paranormal Experience, Rosemary Ellen Guıley