Dragon Magazine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dragon Magazine
KategorilerRol Yapma Oyunları
YayımcıTSR / WotC / Paizo
ÜlkeABD

Dragon dergisi Dungeons & Dragons oyunları ve ona bağlı diğer ürünler için için yayınlanan iki kaynak dergiden biridir. TSR, Inc. tarafından 1976 yılında aylık olarak piyasaya sürülmüştür. 359 numaralı son sayısı ise Eylül 2007 yılında yayınlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1975 yılında TSR, Inc. firması The Strategic Review isimli bir dergi yayınlamaya başlar. O zamanlar rol yapma oyunları halen masa üstünde oynanan "savaş oyunları"'nın bir alt ürünü olarak görülmektedir. Bu yüzden dergi sadece Dungeons & Dragons oyunlarını ve TSR'ın diğer ürünlerini desteklemek için değil, savaş oyunlarını gölgede bırakmak için de yayınlanmıştır. Kısa zamanda derginin ve oyunların popülaritesi hızla artar. Böylelikle firma diğer oyunlardan ayrılmakla kalmadı, aynı zamanda kendi endüstrisini de kurmuş olur.

The Strategic Review dergisi sadece 7 sayı sonra TSR tarafından iptal edilir. Yerine minyatür savaş oyunları ile ilgili olan Little Wars ve rol yapma oyunları ile ilgili olan The Dragon dergileri piyasaya sürülür. Little Wars dergisi ise 13 sayı sonra The Dragon ile birleştirilir.

Dragon dergisi, rol yapma oyunları ile ilgili kuralların, büyülerin, canavarların, sihirli itemlerin ve diğer tüm fikirlerin piyasaya sürülme noktası olmuştur. Buna en güzel örnek olarak Unutulmuş Diyarlar serisi verilebilir. Bu seri ile ilgili ilk bilgiler, 1980 yıllarında Dragon dergisi içinde tasarımcısı Ed Greenwood tarafından kaleme alınmıştır.

1997 yılında Wizards of the Coast firması TSR firmasını ve Dragon dergisi dahil tüm yan ürünlerini satın alır. 1999'da ise bu kez Wizards of the Coast firması Hasbro, Inc. tarafından satın alınır.

1999 yılında derginin ilk 250 sayısını içeren, PDF formatında bir derleme yayınlanır. Bu derlemede The Strategic Review dergisinin 7 sayısı da bulunmaktadır.

2002 yılına gelindiğinde Paizo Publishing isimli yayınevi, lisansları Wizards of the Coast'ta bulunan Dragon ve Dungeon dergilerinin yayın haklarını satın alır. 18 Nisan 2007'de ise Wizards of the Coast firması Pazio'nun lisansını yenilemeyeceklerini açıkladı. Dungeons & Dragons markasının marka yöneticisi olan Scott Rouse, yaptığı bu açıklamada insanların artık bu tür bilgilere internet üzerinden ulaştığını ve kendilerinin de bu sisteme geçtiklerini söylemiştir. Bu açıklamayı takiben Eylül 2007'de dergilerin yayını durdurulmuştur.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Dragon dergisi her ne kadar tüm fantastik ve rol yapma oyunları için çıkarılan bir dergi olsa da, konuların çoğunluğunda TSR firmasının ürünleri ön plana çıkarılmıştır. Diğer firmalar tarafından üretilen ürünler hep yan konular olarak kalmıştır.

Fantastik oyun dünyasının en ünlü yazarlarından, oyun tasarımcılarından ve ressamlarından birçoğu, bu dergide çalışmalarını yayınlamıştır. Yayın hayatı boyunca dergi, düzenli olarak fantastik hikâyeler ve roman ön okumalarına yer vermiştir. 1990 'lardan sonra ise hikâyeler giderek azalmaya başlamıştır.

Dergi konularının içeriği genellikle D&D evrenine ait yeni karakter sınıfları, yeni ırklar, canavarlar ve bunun gibi unsurlar olmuştur. Sage Advice adında D&D oyuncularının sorularına cevap veren bir köşesi vardır. Bunların dışındaki konular ise genellikle oyuncular ve dungeon Master'lar için verilen ipuçları ve tavsiyelerden oluşmaktadır. Aynı zamanda Nodwick, Dork Tower, Zogonia ve The Order of the Stick isimlerini taşıyan dört ayrı fantastik konulu çizgi-roman'lar da dergide kendilerine yer bulmuştur.

Editorler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1986: 1985'in En Profesyonel Rol yapma oyunu Dergisi
  • 1990: 1989'un En Profesyonel Macera Oyunculuğu Dergisi
  • 1994: 1993'ün En Profesyonel Oyun Dergisi
  • 1995: 1994'ün En Profesyonel Oyun Dergisi
  • 2004: Oyunla ilgili en iyi dergi 2003
  • 2007: 2006'nın en iyi yayınlanmamış hikâyesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]